Serbest kalan kapkaççı: Yine yaparım

Serbest kalan kapkaççı: Yine yaparım.12610
  • Giriş : 06.06.2007 / 02:25:00

Tebdil-i kıyafetle asayiş olaylarını takibe başlayan Güven Timi tarafından yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan kapkaç zanlısı Çayan Tunç (28), aynı suçu yeniden işleyebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Beyoğlu Kalyoncu Kulluk Mahallesi'nde geçtiğimiz hafta reklamcı Seçil Gürçocuk, kapkaççı Çayan Tunç'un saldırısına uğramıştı. Zanlı Tunç, Görçocuk'un, içinde 300 YTL ve 2 bin 500 dolar değerinde Rolex marka saatin bulunduğu çantasını alıp kaçmıştı. Olaya şahit olan simitçi görünümündeki 'Güven Timi', Tunç'u yakaladı. Asayiş suçlarıyla mücadele amacıyla kurulan Güven Timi'nin ilk icraatı olarak kayıtlara geçen olayın ardından emniyetteki işlemleri tamamlanan Tunç, Beyoğlu Adliyesi'ne sevk edildi. Ancak suçüstü yakalanan zanlı emniyette suçunu itiraf etmesine rağmen çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Çayan Tunç, savcılıktaki ifadesinde suçunu itiraf ederken, uslanmayacağının da ilk işaretlerini verdi. Tunç, ifadesinde şunları söyledi: "Mart ayından beri İstanbul'dayım. Sağda solda yatar kalkarım. Bol miktarda bali çekmiştim. İstanbul'da gezerken sürekli küfür ve hakarete maruz kaldım. O gün aldığım balinin etkisiyle önce kadını taciz ettim, sonra çantasını alıp kaçtım. Şimdi olsa yine yaparım."

Kapkaç yaparken suçüstü yakalanan zanlının serbest bırakılması güvenlik güçlerinin tepkisine sebep olmuştu. Yetkililer, kapkaç olaylarında hakimlerin olaya yorum farkı getirdiğini ifade ederek durumu şöyle açıklıyor: "Aynı nitelikteki suçu işlemiş kişileri yakalayıp farklı adliyelere çıkardığımız zaman biri serbest bırakılıyor diğeri tutuklanıyor. Burada olaylar farklı yorumlanıyor. Bu durum bizim azmimizi kırıyor."

Geçtiğimiz mart ayında CHP İstanbul Milletvekili Zeynep Damla Gürel'in otomobilinin camını kırarak kapkaç yapan Yasin Demirkol, 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Demirkol, CHP'li milletvekilinden önce çok sayıda kapkaç olayına karışmış ve yakalanarak adliyeye çıkarılmıştı. Emniyette mağdurlar tarafından da teşhis edilen Demirkol, tüm bu olaylardan serbest kalırken, CHP'li milletvekilini kapkaç yapınca 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Öte yandan, Asayiş Şube Müdürlüğü yetkilileri, İstanbul'da geçen yıla göre kapkaç olaylarında azalma olduğunu belirterek, 2006'nın ilk 4 ayında 898 'kapkaç' olayı meydana geldiğini, bu yılın ilk 4 ayında ise 465 'kapkaç' olayının yaşandığını bildirdiler. Yetkililer, bu yılın ilk 4 ayında 'kapkaç' olaylarına ilişkin ise 123 kişinin yakalandığını kaydetti.

Mutlu Özay

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious