Şerefimle temin ediyorum su temiz

Şerefimle temin ediyorum su temiz.13244
  • Giriş : 18.06.2008 / 15:42:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın suyuyla ilgili iddialar konusunda, “Samimiyetle söylüyor ve şerefimle temin ediyorum ki Ankara'nın suyu son derece temizdir ve içilebilir niteliktedir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek ile Harikalar Diyarı Kültür Merkezi'nde, Belediye Meslek Edindirme (BELMEK) kurslarının 2007-2008 dönemi sergi açılışını yaptı.

Kursiyerleri başarılarından dolayı kutlayan Gökçek, “Ankara'nın gündemi su olduğu için sizleri bu konuda bilgilendirmek istiyorum” dedi. Suyun temizliği konusunda “aslı olmayan iddiaların” yer aldığını belirten Gökçek, suyun son derece temiz ve içilebilir nitelikte olduğunu söyledi.

Gelecek yıl yerel yönetimler seçimlerinin yapılacağını anımsatan Gökçek, “Seçimler dolayısıyla özellikle bu tür provokasyonları yapan sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler oluyor” dedi.

Bazı kesimlerin Ankara'nın suyunu aleyhlerine kullanılabilecek konu olarak görüldüklerini öne süren Gökçek, şunları söyledi:

“Geçen yıldan bu yana su konusunda hakkımda olumsuz bir yayın kampanyası başlatıldı. 'Melih Gökçek'i nasıl yıpratırız?' diyenler, su konusunda yıpratma politikası izleyerek, seçimleri kazanma arzusundalar. Medya da buna çanak tuttu. İlk önce Ankara'nın suyunun sülfat oranı yüksek denildi. Ben Avrupa'daki marketlerden sular getirterek, bizdeki oranın ne kadar sağlık standartlarına uygun olduğunu kanıtladım. Şimdi de ağır metal olduğu iddia ediliyor. Aralarında Hıfzısıhha, üniversiteler ve çeşitli kurumların yer aldığı toplam 7 analiz raporu ile ağır metal konusunda da sağlığı tehdit eden sıkıntı olmadığını belirledik.”

Suda arsenik olduğu yönündeki iddialara karşılık, Kesikköprü'de ölçüm yaptırdıklarını ve oranların, Dünya Sağlık Örgütü standartlarına eşdeğer ve insan sağlığını tehdit eder düzeyde olmadığının saptandığını bildiren Gökçek, arıtma tesisinin, arseniği çökertme ve havalandırma yoluyla sıfıra kadar indirdiğini söyledi.

Suyla ilgili yapılan karalama politikalarını “tamamen siyasi bir olay” diye niteleyen Gökçek, suyun “tertemiz ve içilebilir” olduğunu söyledi.

“SU, SON DERECE TEMİZ”

“Samimiyetle söylüyor ve şerefimle temin ediyorum ki Ankara'nın suyu son derece temizdir ve içilebilir niteliktedir” diyen Gökçek, kente zehirli su verilmesi için “hain” olunması gerektiğini ve Ankara'ya verilen suyu kendisinin de içtiğinin bilinmesini istedi.

Açılışa gelen bazı kadınların “Siz çeşme suyunu içiyor musunuz?” sorularıyla karşılaşan Gökçek, “Tabii ki içiyorum, tertemiz su” dedi.

Önümüzdeki haftalarda aralarında ODTÜ'nün de bulunduğu birçok kuruluşun toplu olarak Ankara suyunun analizini yapacaklarını bildiren Gökçek, “En azından 5-10 kuruluşa aynı anda yaptırmak istiyoruz ki kamuoyu da aydınlansın” dedi.

Sincan'da, BELMEK kurslarından bin 45 kişinin yararlandığını bildiren Gökçek, Ankara genelinde 14 yılda 134 bin 119 kişinin kurslarda başarılı çalışmalar sergilediğini söyledi.

Gökçek, daha sonra eşi Nevin Gökçek ile Sincan İş Merkezi'ndeki diğer BELMEK kursunun sergi açılışını yaptı; ürünleri inceleyerek, kursiyerleri çalışmaları dolayısıyla kutladı.

Gökçek, açılışta yaptığı konuşmada, Sincan'da ulaşımı rahatlatmak için önümüzdeki günlerde 3 alt geçidin temelini atacaklarını bildirerek, metro ihalesinin de gelecek ay yapılacağını söyledi.

Açılışa, Sincan Belediye Başkanı Hasan Altın ve öteki yetkililer katıldı.

Resim, ahşap, rölyef, tezhip, mozaik, iğne oyası, kumaş boyama gibi branşlarda yapılan el emeği göz nuru eserler, bir hafta süreyle sergilenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious