Sergen Yalçın 'Barbi Operasyonu' davasında ifade verdi

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Futbolcu Sergen Yalçın "Barbi Operasyonu" davası kapsamında tanık olarak ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ünlü futbolcu Sergen Yalçın, "Barbi operasyonu" ile ilgili ifade verdi. Sergen, mahkemeye sunduğu dilekçesinde, "Anderlecht veya Kayseri Erciyes Spor takımlarıyla anlaşmak üzere olduğumdan duruşma günü İstanbul'da olamayacağım. Bu nedenle ifademin celse dışı alınmasını istiyorum" dedi.
"Barbi operasyonu" ile ilgili davada adı tanık olarak geçen futbolcu Sergen Yalçın, bugün İstanbul Adliyesi'ne gelerek celse arası ifade verdi. İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi'ne verdiği dilekçesinde Sergen Yalçın, "7 Haziran 2006 günü duruşmada tanık olarak çağrıldığımı emniyet görevlilerinden öğrendim. Belçika'dan Anderlecht ve Kayseri Erciyesspor takımlarıyla anlaşmak üzere olduğumdan duruşma günü İstanbul'da olamayacağım. Bu nedenle ifademin celse dışı alınmasını talep ediyorum." dedi. Talebi yerinde gören mahkeme Yalçın'ın ifadesini aldı.

Sergen Yalçın ifadesinde, "Ben Dinçer ile Suat'ı sanatçı menajeri olarak tanırım. Telefon görüşmelerim oldu. Ancak bu fuhuş amaçlı değildir. Kaldı ki benim ismimi vererek bu şahısları aramış olabilirler. Telefon numarası benimdir. Ancak bu hattım genellikle menajerimde bulunur. Dolayısıyla benim dışımda başkaları da konuşmuş olabilir. Hatta bir keresinde kız arkadaşımı bu numaradan ben Sergen'im diye aramışlar. Kız arkadaşım da bana sordu. Dolayısıyla ismim kullanılmıştır." şeklinde ifade verdi.

Sergen Yalçın, ifadesinin ardından adliye çıkışında basın mensuplarının sorularına, "Savcı bir arkadaşımı görmeye geldim." diye cevap verdi. Fuhuş operasyonuna ilişkin ifade verip vermediği sorulan ünlü futbolcu, "O davaya daha bir iki hafta var." şeklinde cevap verdi.


Öte yandan, aynı davada tanık olarak çağırılan futbolcu Necati Ateş'in de bir dilekçe göndererek duruşmada hazır bulunamayacağını söylediği öğrenildi. Ateş'in dilekçesinde bu tarihte Futbol sezonunun kapanması ve milli kamp programının başlaması nedeniyle İstanbul'da bulunamayacağını belirtti. Ayrıca normal bir günde ifade vermesi halinde evli olması nedeniyle aile ilişkilerinin zedeleneceğini ifade eden Necati Ateş, ifadesinin günsüz olarak alınmasını talep etti.

Davanın iddianamesinde, Fulden U., Sinem U. ve Hülya Y.'nin de aralarında bulunduğu 23 kişi mağdur olarak yer aldı. Tanık olarak ise Sergen Yalçın, Ali Güneş, İbrahim Toraman, Necati Ateş, Hasan Gökhan Şaş, Fatma Tülin Taner, Saffet Cem Soytürk, Halil Erdoğan Şenay, Ahmet Vecdi Akdemir, Ömer Serkan Yeşil, Ece Gürsel ve Ebru Aydın'ın isimleri gösteriliyor.

İddianamede, 29 Temmuz 2005 ve 24 Şubat 2006 tarihleri arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurlarının şüpheliler Dinçer D., Suat Y. ve Bülent T.'e ait telefonları dinlediği belirtildi. Dinleme sonucunda şüphelilerin, mağdurları para karşılığında fuhuşa teşvik ettikleri, fuhuş yapmalarında aracılık yaparak yer temin ettiklerinin belirlendiği anlatılıyor.

Şüpheli Dinçer D.'nin şarkıcı Fulden U. ve BBG yarışmacısı Hülya Y.'nin de aralarında bulunduğu 16 mağdur adına, şüpheli Bülent T.'nin mağdurlardan 7'si , Suat Y.'nin ise Sinem U. ile birlikte 12 mağdur adına cep telefonu ile irtibat kurarak , muhtelif tarihlerde erkeklerle para karşılığında fuhuş yapmaları için pazarlık ve aracılık ettikleri ifade edildi. Bazı mağdurları müşteri ile buluşacakları adrese bizzat götürdükleri, bazı mağdurlara cinsel ilişki için evlerini kullandırdıkları kaydedildi. Cinsel ilişki karşılığında mağdurların müşterilerinden aldıkları paranın bir kısmını kendileri alan şüphelilerin geçimlerini bu yoldan sağladıkları öne sürülüyor.

Şüpheli Aysel E.'nin de para karşılığında fuhuş için erkeklere kadın pazarladığı ve fuhuşa aracılık ettiği, 19 Ekim ve 27 Aralık 2005 tarihlerinde evindeki telefondan şüphelilerden Bülent T.'yi arayarak bir müşterisi için para karşılığında fuhuş yaptırmak amacıyla ismen tanınmış bir bayan istediği anlatılıyor.

Para karşılığında erkeklere fuhuş için kadın pazarlayan, fuhuş için aracılık yapan ve yer emin eden, geçimlerini mağdurların kazancından yararlanarak sağladıkları öne sürülen şüphelilerin '' Fuhuşa teşvik'', '' Fuhuş için aracılık ve yer temi etmek'' suçunu işledikleri anlatılıyor.


Mağdur sayıları nazara alınarak şüpheli Dinçer D.'nin hakkında TCK'nın 227/2. maddesi 16 kez uygulanarak 32 yıldan 64 yıla kadar hapis cezası istendi. Bülent T.'nin 14 yıldan 28 yıla, Suat Y.'nin de 24 yıldan 48 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. Aysel E. hakkında ise,'' Fuhuşa teşvik, fuhuş için araclık ve yer temin etmek'' suçunu öngören TCK'nın 227/2. maddesi bir kez uygulanarak 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious