Seri cinayetlerden kim sorumlu?

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Danıştay cinayeti, Rahip Santoro cinayeti, Hrant Dink cinayeti, misyoner cinayeti derken seriye neredeyse bir cinayet daha eklenecekti:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YÖK Başkanı Teziç cinayeti! Bereket saldırganın şansı yaver gitmedi. İşi bitiremeden yakalandı.
Bu cinayetlerin hepsi de Türkiye'nin çok duyarlı olduğu günlerde, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ortamında gerçekleşti. İster istemez belirli bir hedefe yöneldikleri izlenimi doğmaktadır.
Herkes kendi meşrebince bir yorum yapacaktır. Fakat, çok farklı kanallardan da gelse üzerinde en çok birleşilecek açıklamayı tahmin etmek zor değil: 'İşte bir komplo!'
Olabilir. Kabul etmek lazım ki, komploya çok elverişli bir ortamda yaşıyoruz. Fakat, bu seri cinayetlerin bir komplo kuramı çerçevesinde açıklanması için elimizde yeterli kanıt yok. Bu olayları komployla açıklamak, bir örgüt tarafından yönlendirildiklerini kabul etmekle ve kanıtlamakla mümkündür. Ama şu ana kadar (faillerin hepsi yakalandığı halde) böyle bir komplocu örgüt ortaya çıkarılabilmiş değil.
Doğrusu böyle bir veya birkaç örgüt bağlantısı kurulmadan komplo kuramlarını ciddiye almak için bir neden görmüyorum. Bu kuramlar pek çok kişiye çok daha çekici görünse de.
Fakat bunları söylemekle bu olayları önemsemediğimi, arz ettikleri tehlikeleri küçülttüğümü sanmayın lütfen!
Tam tersine. Eğer bu cinayetler bazı komplocuların marifetiyse, bu işleri yapan veya yaptırtan güçlerin belirlenip orta yere dökülmesiyle sorun büyük ölçüde çözülebilir.
Ama ya sorun bazı komplocuların marifeti değil de toplum içinde yer alan bazı güçlerin kendiliğinden örgütlenip benzer düşünceli kişiler tarafından gaza getirilerek cinayete yönlendirilmesiyse, ne yapılabilir, nasıl engellenebilir? Bunun yanıtı çok daha zordur.
Şu ana kadar yaşadığımız olayların daha çok bu ikinci modelle açıklanabileceğini sanıyorum.
Bu modelde olup bitenleri anlamak için daha çok bilimsel verilere başvurulmalıdır. Cinayeti işleyenlerin ve onlarla birlikte hareket edenlerin sosyopsikolojik profilleri nedir? Ne tür ailelerden gelmişlerdir, ne çeşit eğitim görmüşlerdir, ne tür yurtlarda kalmışlardır, hangi kitapları okumuş, hangi filmlere gitmişlerdir, en beğendikleri yazarlar ve liderler kimlerdir, kendilerini nasıl tanımlarlar, nasıl bir Türkiye görmek isterler...
Bu sorulara yanıt bulmak o kadar zor değil. Aslında yaşanan bu olayların komplo olması durumunda bile bu soruların yanıtını bilmekte yarar olacaktır. Ancak bu sayede 'Kimler komplocuların tuzağına düşüyor' sorusunun yanıtını bulabiliriz.
Elindeki silahla sağa sola saldıran militanları suçlamak ve mahkûm etmek o kadar zor olmayabilir. Fakat asıl zor olan şey, bu saldırgan militanları yetiştiren ortamı değiştirebilmektir.
Buna kalkıştığınız zaman, şimdi şiddeti sözde lanetleyen pek çok kişiyi karşınızda görürseniz hiç şaşmayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious