Seri katil, 49 cinayetten yargılanıyor

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Rusya'nın Bitsa lakaplı seri katili Aleksander Pichushkin, 49 kişiyi öldürme suçundan hâkim karşısına çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dört aydır devam eden araştırmalar sonucunda 49 kişi ile ilgili delillere ulaşılırken, diğer on beş kişi konusunda polis emin değil.

İçişleri Bakanlığı adi suçlar dairesi başkanı Alexander Kshevitsky de zanlının aklı yerinde olarak suçları işleyip işlemediğinin tespit edilmeye çalışıldığını belirterek, hastaneden gelecek raporlara göre yargılama sürecinin değişeceğini ifade etti. Dedektifler cinayetleri işleyen seri katilin akli dengesinin yerinde olmadığı konusunda şüpheye düşmüşlerdi. Zanlının bazen depresif ve içe kapanık hareketler gösterirken bazen de çok rahat ve sosyal bir tavır sergilediği belirtiliyor.

Haziran ayında Bitsa Park'ta bulunan bir cesedin taşınması sırasında bıraktığı izlerden yola çıkan polis, 32 yaşındaki katili Moskova'nın güneybatısında bir markette yakalamıştı. Bayanı öldürdüğünü itiraf eden Pichushkin 62 farklı kişiyi de öldürdüğünü söylemişti.

2005 yılında "Bittsevsky Manyağı" olarak bilinen seri katil de Bittsevky Park'ta onlarca insanın ölümüne sebep olduktan sonra yakalanabilmişti.

Polis raporlarına göre 2006 yılında Moskova'da bir cinayete kurban giderek ölenlerin sayısı şu ana kadar 1018. Günde ortalama üç kişinin öldürüldüğü Moskova'da yılsonuna kadar yaklaşık 36 kişi daha öldürüleceği anlamına geliyor. New York ve Londra gibi şehirlerle karşılaştırıldığında daha fazla cinayetin olduğunu belirten yetkililer New York'ta aynı yıl 551, Londra 'da da 196 kişinin öldürüldüğünü belirttiler.

Seri cinayetlerin Sovyet sonrası dönemde yoğunlaştığını hatırlatan Kshevitsky Rusya'da 1995 yılında 139 kişi seri katillerin kurbanı olurken, 2000 yılında bu rakamın 241'e 2004 yılında da 519'a yükseldiğini endişe ile izlediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious