Seri katillere müebbet istemi

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Ramazan Bayramı'nda çeşitli illerde 7 kişiyi öldürdükleri iddia edilen seri cinayet sanıklarına 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başsavcılık, Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı'nın, sanıklar Bekçe ve Karahasan'ın, ''kasten adam öldürme'', ''nitelikli yağma'', ''uyuşturucu bulundurmak'' ve ''ruhsatsız silah taşımak'' suçlarından cezalandırılmaları istemiyle gönderdiği fezleke uyarınca yaptığı soruşturmayı tamamlayarak, iddianame hazırladı.

İddianame, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, inşaatlarda çalıştıkları sırada tanıştıkları belirtilen sanıklar Bekçe ve Karahasan'ın, Bursa Gemlik Balık Pazarı semtinde Melih Süren'i yaraladıkları, Hendek Kargalahanbaba Mevkii'nde Mehmet Çakır'ı öldürdükleri, Dursun Dere'yi yaraladıkları, Bursa Yalova girişinde Hüseyin Çalışkan'ı, Kocaeli D-100 kara yolu üzerindeki Özcan Pişmaniye adlı iş yerinde Fatih Kılıç'ı, Mersin'in Erdemli ilçesi Tümük kasabasında Özcan Market'te Özcan Köse'yi, Mersin'in Tarsus ilçesi Çukurbağ Mevkii'nde TEM otoyolu üzerinde Bekir Ciritci'yi öldürdükleri kaydedildi.

Bekçe ve Karahasan'ın, Tarsus'ta işlenen olayın ardından, burada yağma yoluyla ele geçirdikleri 33 NZ 802 plakalı araçla E-90 kara yolundan Ankara Gölbaşı'na doğru geldikleri ifade edilen iddianamede, sanıkların Gölbaşı ilçesine yaklaştıklarında, Shell petrol istasyonundan araca benzin aldıkları ve bu durumun iş yeri kamera kayıtlarına yansıdığı ifade edildi.

İki sanığın daha sonra yol üzerinde bulunan maktul Enver Ayçık ve Necati Yücel'in gece vardiyasında çalıştıkları AYPEK petrol istasyonuna geldikleri ve birlikte maktullere 8-10 el av tüfeği ile ateş ettikleri belirtilen iddianamede, olayın tek görgü tanığının Recep Aypek olduğu onun da korkudan yattığı ranzanın altına saklandığı kaydedildi.

İddianamede, tanık Recep Aypek'in beyanlarına da yer verildi. Öldürülen Necati Yücel'in zanlılara, ''Yapmayın abi ne istiyorsanız vereyim'' dediğini, bundan sonra ise daha fazla silah sesi duyduğunu belirten Recep Aypek, sanıkların birbirlerine ''sen kaç el sıktın'' diye sorduklarını, birinin 5 el, diğerinin de 7 el ateş ettiğini söyledikten sonra boş kovanları sayarak topladıklarını ve olay yerinden ayrıldıklarını anlattı.

Sanıklar Bekçe ve Karahasan'ın, maktullerin üzerinde bulunan 150-200 YTL ve cep telefonlarını yağmaladıkları ifade edilen iddianamede, sanıkların esrar ve uyuşturucu kullandıklarının anlaşıldığı ve üzerlerinde yapılan aramada 16 gram toz esrar bulunduğu belirtildi.

İddianamede, olaydan hemen sonra aynı araba ile izlerini kaybettirmek için İstanbul yönüne doğru giden zanlıların, Kızılcahamam'da yakalandıkları ve kaçtıkları aracı da aynı bölgede yaktıkları belirtildi.

İddianamede, Bekçe ve Karahasan'ın, Gölbaşı sınırları içinde bulunan Aypek petrol istasyonunda bulunan iki kişiyi yağma amaçlı olarak suçun işlenmesini kolaylaştırmak ve suç delillerini yok etmek amacıyla ortak bir kararla, dayanışma halinde, kasten ateşli silahla öldürerek, maktullerin paralarını ve cep telefonlarını yağmaladıkları ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet ettikleri kaydedildi.

2'ŞER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS

Bekçe ve Karahasan hakkında, ''kasten adam öldürme'' suçundan Türk Ceza Kanunu'nun 82/1. maddesinin (h) fıkrası gereği, 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile ''gece vakti birden fazla kişiyle silahlı yağma'' suçundan TCK'nın 149/1. maddesi uyarınca 2'şer kez 10'ar yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede, sanıkların ayrıca ruhsatsız silah bulundurmak, uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmak suçlarından da cezalandırılmaları istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious