Serinlik veren asitli içecekler su kaybını arttırıyor

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mithat Ekici, yaz aylarında içilen asitli içeceklerin geçici serinlik verdiğini, buna karşılık su kaybını arttırdığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başhekim Ekici, yaptığı yazılı açıklamada yaz aylarında asitli içecekler yerine doğal meyve sularının tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Kola ve gazoz gibi asitli içeceklerin geçici serinlik verdiğini vurgulayan Ekici, "Anlık serinliğin yanısıra bu tür içecekler, vücudun su kaybını da kolaylaştırır. Meyve suyu, soda ve ayran gibi doğal içeceklerse vücudun özellikle terlemeyle kaybettiği su ve mineralleri karşılaması yönünden daha faydalıdır." dedi. Sıcak günlerde su içmenin daha da önem kazandığını aktaran Mithat Ekici, "Normal bir yetişkinin ihtiyacı olan günlük 2 litre su, yaz aylarında 2.5-3 litreye çıkmaktadır. Vücut ısısının artması sonucu terlemeyle atılan su tekrar alınmalıdır." şeklinde konuştu.

Artan hava sıcaklıklarının olumsuz etkilerinden korunmak için beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Op. Dr. Ekici, uzun yaz günlerinde akşam geç saatlere kadar ağır yemekler yenmemesini önerdi. Sebze yemeklerinin vücut dengesi açısından önemli olduğunu vurgulayap Ekici, "Yazın çiğ sebze ve meyve grubundan yaklaşık beş porsiyon yemeye çalışılmalıdır. Özellikle tansiyon ve kalp krizinden korunmak için ıspanak, havuç ve kavun gibi ürünlerin tercih edilmesinde fayda vardır." dedi.

Öğle ve akşam yemeklerinde daha hafif yiyecekleri öneren Ekici, sözlerine şöyle devam etti: "Et ve et grubu yiyecekler ve hattâ sebzeler ya?da kızartma veya kavurma olarak değil, ızgara, fırın, haşlama veya kendi suyunda pişirme yöntemiyle hazırlanmalıdır. Tahıl grubu ürünler yenecekse, özellikle kepekli ürünler tercih edilmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious