Serkan Çağrı'dan yeni albüm: "Ala"

Serkan Çağrı'dan yeni albüm:
  • Giriş : 18.02.2008 / 21:45:00

Türkiye'nin klarnet virtüözlerinden Serkan Çağrı, ikinci albümü ''Ala''yı müzikseverlerin beğenisine sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Bölümü öğretim görevlilerinden Çağrı, "yeni albümünde, geleneksel icrayı teorik birikimiyle birleştirerek dinleyicileri, klarnetin neşeli, eğlenceli yüzü ile tanıştırmak istediğini" söyledi.

Çağrı, İskender Paydaş'ın prodüktörlüğünü üstlendiği albümünde, Türk, Yunan, Azeri ve Kırım geleneksel bestelerinin yanı sıra kendi besteleri "İğde Kokulum" ve "Mori" adlı iki bestesinin bulunduğunu belirtti.

Çağrı, albümün ilk video klibinin, Ghetto'da yönetmen Devrin Usta tarafından 'İğde Kokulum"a çekildiğini kaydetti.

Klarnete Türk markası

Dünyanın önde gelen nefesli enstrüman firmalarından AMATİ-DENAK, geçtiğimiz yıl Serkan Çağrı tarafından tavsiye edilen yeni perde tasarımını uygulayarak ürettiği yeni klarnet modeline "Serkan Çağrı Model" ismini vermiş, böylece Çağrı, klarnette bir dünya markası olarak müzik literatüründe yerini almıştı.

Serkan Çağrı, bugüne kadar Mercan Dede&Secret Tribe, Yarkın Ensemble, İstanbul Sazendeleri, Grup Laçin, Kardeş Türküler Grubu ve kendi kurduğu orkestrasıyla yurt içi ve yurt dışında çeşitli şenlik ve festival organizasyonlarında konserler verdi.

Çağrı, dünyanın en iyi klarnet virtüözlerinden Vassilis Saleas ile "İki Yaka Tek Nefes" adlı konser projesini hazırlayıp sahneye koydu, yine dünyaca ünlü ses virtüözü Yıldız İbrahimova ile oluşturduğu "Yıldıza Çağrı" projesi ile yurtdışında pek çok konsere katıldı.

İTÜ Devlet Türk Müziği Konservatuarı mezunu olduktan sonra aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan sanatçı, 4 yıl burada klarnet eğitmeni olarak görev yaptıktan sonra Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Musikisi Bölümü'nde yüksek lisans öğrenimini tamamladı ve aynı yerde klarnet dersleri vermeye başladı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious