Sermaye Piyasası Kurulu kararları

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Yimpaş'ın holding sözleşmesinin bazı maddelerinin tadil edilmesini onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SPK'nın haftalık bültenine göre, bu hafta 3 şirket menkul kıymet ihracı nedeniyle Kurul'a başvuruda bulundu ve Kurul söz konusu müracaatları incelemeye aldı.
Buna göre, Karsan Otomotiv Sanayi ve Tic. A.Ş 60 milyon YTL bedelli, Iyaş Isparta Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş 14 milyon 515 bin 600 YTL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz, Bumerang Yatırım Ortaklığı A.Ş de 565 bin 330 YTL iç kaynaklardan, 34 bin 670 YTL de temettüden karşılanmak üzere bedelsiz hisse senedi için Kurul'a başvurdu.
Finansbank A.Ş ise 20 milyon YTL tutarında Quant B tipi değişken fonu ihracı nedeniyle SPK'ya başvuruda bulundu.

ÖZEL DURUMLAR
SPK'nın bu haftaki ''Özel Durumları'' içeren bölümünde yer alan verilere göre, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'nin denetim komitesinin oluşumu çerçevesinde Alexey Khudyakova'nın gözlemci üye seçilebilmesi için, kurulun düzenlemelerine uygun gerekli işlemleri yerine getirmesi istendi.
Yimpaş Gıda Sanayi'nin SPK mevzuatına uyum ve genel kurullarında birikimli oy kullanımına ilişkin SPK'nın düzenlemelerinin zorunlu olmasının dikkate alınarak, Holding'in esas sözleşmesinin ilgili maddelere göre tadil edilmesi karara bağlandı.
Konfrut Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin 2006 yılının Ocak ve Şubat döneminde görülen olağan dışı fiyat ve miktar hareketlerinin SPK mevzuatı kapsamında incelenmesi sonucunda, Meltem Ören, Hasan Ütebay, Rüştü Çalışkan, Burhan Kahraman, Bilgin Gökçeoğlu ve Sinan İyik'in hesaplarını kullanarak gerçekleştirdikleri işlemler nedeniyle, Mechur Çolak, Ahmet Özgür, Mehmet Savaşoğlu, Mehmet Tahir Görpeoğlu'nun aykırı işlemleri nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.
Tat Menkul Değerler A.Ş'nin ticaret unvanının, ''Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş'' olarak değiştirilme talebi de uygun görüldü.
Diğer yandan, Yimpaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin yeni atanan yönetim kurulu üyeleriyle, Elazığ Altınova Çimento Sanayi'nin yeni yönetim kurulu üyeleri SPK'ya bildirildi ve onandı.
Bu arada, Tatsan Turizm ve Tarım A.Ş, Asas Azim Cıvata Sanayi'nin ortaklık paylarına ilişkin değişiklikler de kurul tarafından karara bağlandı.
Hisse senetleri İMKB'nda işlem görmeyen Belköy Antalya Turizm Yatırımları ve İşletmeciliği A.Ş'nin, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile olan tahsisat ihtilafı, şirketin 1 milyar 684,5 milyon YTL ödeme yapmasıyla çözüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious