Ses yasağı İstanbul'u bitirdi

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Müzik yayınına gelen kısıtlamanın ardından 'müşterilerinin azaldığını ve gelirlerinin yarı yarıya düştüğünü' belirten eğlence mekânlarının işletmecileri, çözüm arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın gürültü kirliliği nedeniyle bazı eğlence yerleri hakkında verdiği kapatma kararının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de müzik yayınına sınırlama getirmesiyle ilgili tartışma sürüyor.

Cuma ve cumartesi saat 01.00'den, diğer günlerde de saat 24.00'ten sonra müzik yayını yapamayacaklarını öğrenen mekân sahipleri, kendilerine henüz tebligat gelmemesine rağmen kurallara uyuyor.

'SES PERDESİ ALACAĞIZ'

Ortaköy'de önceki gece müziği saat 01.00'de kısılan mekânlardaki eğlence, sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Ellerinde desibel aleti ses ölçümü yapan mekân sahipleri, müziğin yükseldiği anda DJ'leri uyardı.

Yeni uygulamalar nedeniyle müşterilerinin yarı yarıya azaldığını belirten Sortie'nin işletmecisi Varol Kaynar, gürültü kirliliğine önlem olarak yurtdışından ses perdesi getirteceklerini söyledi.

'GELİR ÇOK DÜŞTÜ'

Sortie'nin deniz yönüne bakan yerlerini bu perdeyle kapatacaklarını belirten Kaynar, 'Maliyeti yüksek ama buna mecburuz. Sesi 01.00 den sonra kısıyoruz. Ama olaya bir de bizim tarafımızdan bakılsın. Bu olaylar işlerimizi yüzde 50 oranında etkiledi, tabii ki olumsuz yönde. Özellikle kapatma aldığımız 4 gün boyunca birçok zaiyat verdik. Birçok besin maddesi bozuldu' dedi.

'TEBLİGAT GELMEDİ'

Reina'nın işletme ortağı Ali Ünal ise Büyükşehir Belediyesi'nin müzik yayınını kısıtlama kararıyla ilgili olarak ellerine henüz bir tebligatın ulaşmadığını söyledi.

Ruhsata göre saat 04.00'e kadar mekânlarının açık kaldığını ama saat 01.00'den sonra müziğin sesini kıstıklarını anlatan Ünal, bu durumun da müşteri sayısında azalma başta olmak üzere pek çok sıkıntıyı beraberinde getirdiğini belirtti.

'HESAPTA İNDİRİM İSTEYEN BİLE VAR'

Son kararların kendilerine yüzde 40-50 zararı verdiğini söyleyen Reina'nın işletme ortağı Ali Ünal, şöyle konuştu:

'Kimseyi rahatsız etmeden müşterilerimizi eğlendirmek istiyoruz. Son günlerde, sesi kıstığımız için çıkışta hesapta indirim yaptırmak ya da yarısını ödemek isteyenler bile oldu. Ses mühendisleri getireceğiz, gelecek yıl için ses sistemine yeni bir çözüm bulacağız. Şu anda kiraladığımız iki tekne, Anadolu yakasında sürekli ses kontrolü yapıp bize bilgi veriyor.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious