Sesiniz mi kısıldı?

  • Giriş : 24.06.2006 / 00:00:00

Ses kısıklığı, genellikle soğuk algınlığı ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarında görüldüğü için birçok kişi bu durumu geçici olarak algılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’de sigara içme oranlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken uzmanlar, ülkemizde gırtlak kanserlerinin yüzde 98’inin sebebinin sigara olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, sigara içmenin yanı sıra alkol kullanımının gırtlak kanseri riskini artırdığını ifade ediyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Ferhan Öz, ses kısılmasının pek çok sebebinin olduğunu dile getiriyor. Ancak on beş günü geçen ses kısıklığının gırtlak kanserinin habercisi olabileceğine dikkat çeken Öz, özellikle sigara kullananların bu konuda çok dikkatli olması gerektiğini aktarıyor. Ferhan Öz, “Sigara gırtlak kanserinin temel sebeplerinden olduğu için sigara içen ve ses kısıklığı olan kişilerin mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna başvurması gerekir.” diye konuşuyor. Ses kısıklığının ciddi pek çok rahatsızlığın habercisi olabileceğini bildiren Öz, insanların bu konuda duyarlı olması gerektiğini anlatıyor. Prof. Dr. Nermin Başerer ise gırtlak kanserinde erken teşhisin büyük bir önem taşıdığını vurguluyor. Sigara kullanan kişilerin aynı zamanda alkol tüketmesi halinde tümör riskinin arttığına işaret eden Başerer şunları aktarıyor: “Alkol sigaranın etkisini tetikleyerek artırıyor... Sigara kullanımı her geçen gün hızla arttığı için maalesef çok ciddi problemlerle karşı karşıyayız.”

Prof. Dr. Nermin Başerer, Türkiye’de kadınlarda sigara kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, gırtlak kanserinin görülme oranının da ciddi olarak arttığını kaydediyor.

Prof. Dr. Albert Merati ise sesin korunması için doğru beslenilmesi gerektiğini söylüyor. Merati, yetişkinlerin önemli bir bölümünün midedeki asit içeriğinin ses tellerine ulaşması sebebiyle ses kalitesinin bozulduğunu vurguluyor. Prof. Dr. Albert Merati şunları aktarıyor: “Kişinin reflü diye adlandırılan bir hastalığı varsa beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli. Bu kişiler erken saatlerde yemek yemeye özen göstermeli. Ayrıca, asitli, yağlı, baharatlı besinleri tüketmemelidir.”

Ses kısıklığında aşağıdaki durumlar söz konusu olursa mutlaka bir doktora başvurulması gerekiyor:

Ses kısıklığı 2-3 haftadan uzun sürerse, ses kısıklığı ile birlikte aşağıdaki belirtiler varsa, soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken Ağrı bulunması, öksürükle kan gelmesi, yutma güçlüğü, boyunda şişlik, birkaç günden uzun süren tam ses kaybı veya seste şiddetli değişiklik olursa.

Sağlıklı ses için neler yapılmalı?

Sigara ses ödemine, ses kısıklığına ve boğuk bir ses tonu oluşmasına yol açıyor.

Nefes alma teknikleri öğrenilerek doğru nefes alma öğrenilmeli.

Konuşurken veya tartışırken bağırılmamalı. En fazla 1 metre uzaklıktan konuşmaya özen gösterilmeli.

Ses tellerinin düzenli hareketi için günde en az iki litre su içilmeli.

Kimyasal maddeler boğazın tahriş olmasına sebep olabileceği için gelişigüzel ilaç kullanılmamalı.

Kafeinli ve asitli içeceklerin ses telleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu içi mümkün olduğunca az tüketilmeli.

Beslenmeye özen gösterilmeli. Çünkü midedeki asit içeriği ses tellerine büyük zarar verebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious