Sessiz sedasız çıkan bir yasa mini af mı getiriyor?

Sessiz sedasız çıkan bir yasa mini af mı getiriyor?.12528
  • Giriş : 15.02.2008 / 08:59:00

Düzenleme geriye doğru işlerse cezaevi boşalacak, hâkimler yorulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erteleme uygulanacak hapis cezalarının üst sınırı 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Düzenleme geriye doğru işlerse cezaevi boşalacak, hâkimler yorulacak.

Geçen hafta çıkan bir yasa, 2 yıla kadar hapis almış herkese tahliye imkânı getiriyor. Hukukçular "Düzenleme minik bir af olacak" diyor

Temel ceza kanunlarına uyum için 170 kanunda yapılan değişiklik kapsamında CMK'nın 231'inci maddesi de değişti. Buna göre hapis cezasında erteleme sınırı bir yıldan iki yıla çıkarıldı. Şikâyete bağlı olmayan suçlar da bu kapsama girecek.

HUKUKÇULAR: AF OLUR

Bundan en çok vergi kaçıranlar, görevini kötüye kullananlar ile trafik ve basit suçlardan ceza alanlar yararlanacak. Hukukçuların çoğu düzenlemenin geriye dönük işleyip, bir çeşit 'minik genel af' olacağı görüşünü savundu.

Meclis, ceza kanunlarındaki değişikliklerle uyumlu hale getirmek için bir çok yasada değişiklik öngören bir kanun kabul etti. Düzenlemeyle Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 231'inci maddesi değiştirildi. Bu değişiklik, daha önce bir yıla kadar olan hapis cezasını öngören suçlardan yargılananların davalarının ertelenme sınırını iki yıla çıkardı. Yani bir kişi 2 yıla kadar hapisle yargılanıyorsa, davasının, daha karar açıklanmadan 3 yıllığına ertelenmesi olanağı tanındı. Düzenlemenin geriye doğru işlemesi ise ağzına kadar dolan cezaevlerini az da olsa rahatlatacak. Geriye doğru işleme konusunun tartışmalı olduğunu belirten hukukçular son kararı Yargıtay'ın vereceğini belirtiyor.


Uygulamanın yükü en çok sulh cezayı etkileyecek

İZMİR'DE görev yapan bir Cumhuriyet Savcısı "En çok iş ise sulh ceza mahkemelerine düşecek. Çünkü bu tür davalar en çok buralarda görülüyor. Türkiye genelinde de on binlerce kişi bu yasadan faydalanacak. Bu bir bakıma kısmi bir af" dedi. Bir ceza hâkimi ise "İş yükümüz çok. Biraz daha fazla çalışıp, bu yükün de altından kalkacağız" diye konuştu.

Tartışmalı durum

Ceza Muhakemesi Kanunu'nda değişiklik yapan "Uyum Kanunu"nun hazırlığı aşamasında görev alan Prof. Dr. Adem Sözüer: "Ceza kanunlarındaki değişiklikler lehte olduğu takdirde geriye doğru yürür. Ancak usul yasalarındaki değişiklikler, yürürlüğe girdikten sonraki uygulamalar için geçerli olur." Doç. Dr. Cumhur Şahin ise Yargıtay'ın hükmünün önemli olacağını söyledi.

Vergi kaçıran görevi kötüye kullanan yatıyor

DEĞİŞİKLİKTEN en çok vergi kaçakçılığı, görevi kötüye kullanma, trafik ve basit suçlardan 2 yıla kadar hapis cezası almış, sabıkaları olmayan, maddi zarar verdiyse onu tazmin etmiş infaz aşamasında olan hükümlüler faydalanacak ve cezaları 3-5 yıl ertelenecek.

Uygulama içinde çözecek

Adalet Bakanlığı yetkilileri önergeyle bu düzenlemenin getirildiğini hatırlatarak "Bazı hukukçular, usul hükümlerinin sonraya ilişkin olduğunu, bazıları ise maddi ceza hukukunu ilgilendirdiği için geçmişe yönelik de uygulanabileceğini belirtiyor. Uygulama tartışmayı kendi içinde karara bağlayacaktır" dediler.

Cezaevleri doldu taşıyor

Tüm cezaevi ve infaz kurumlarında kapasite fazlası 5 bin 938. "Rahşan Affı" olarak bilinen af öncesinde 70 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevlerinde şimdi 3 bin 59'u kadın ve 2 bin 803'ü çocuk olmak üzere 88 bin 610 kişi kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious