Sessizce eğlenmeyi öğreneceğiz!

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Kadir Topbaş, ''Cumartesi gece saat 01.00'den diğer günlerde 24.00'ten sonra açık alanlarda hiç bir şekilde ses kirliliği yapılamayacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre Kanununun getirdiği yeni düzenlemeler doğrultusunda, Çevre ve Orman Bakanlığının yönetmelikte yaptığı değişiklikler üzerine Bakan Osman Pepe'nin yerel yönetimlere yetkiler verdiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi olarak müdahale etme, ceza kesme şeklindeki bu yetkileri ilçe belediyelerine verme yetkileri bulunduğunu kaydeden Topbaş, gürültü kirliliğine sebep olan alanlarla ilgili toplanan binlerce imzanın Vali Muammer Güler'e gönderildiğini söyledi. Bu yerlerle ilgili düzenlemeler yapılması gerektiğini belirten Topbaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterinin özellikle Boğaz'daki birtakım eğlence yerlerinin işletmecilerini davet ederek bir görüşme yaptığını bildirdi.

-''HASSASİYET GÖSTERİLMEDİ''-

Topbaş, ''Kendilerinden çevreye saygılı olunması, volümlerin ayarlanması, ses kirliliğinin karşı sahillere kadar yansımaması konusunda mümkün mertebe dikkatli ve hassas olmaları istendi. Buna rağmen maalesef hassasiyet gösterilmedi'' diye konuştu.

Bu nedenle özellikle öğrencilerin sınavlara hazırlanırken çok ciddi sıkıntılar çektiğini belirten Topbaş, dünyada eğlence alanlarının çok farklı noktalara çekildiğini ve kentin her noktasında istenildiği şekilde gürültü kirliliği yapılamayacağını kaydetti.

Yaşam alanlarının tehdit edilmemesi gerektiğini vurgulayan Topbaş, şöyle devam etti:

''Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi olarak bir encümen kararı hazırlattım. Buna göre cuma, cumartesi gece saat 01.00'den diğer günlerde 24.00'ten sonra açık alanlarda hiçbir şekilde ses kirliliği yapılamayacak. İç mekanlarda, kapalı alanlarında işletmelerine devam edebilecekler. Ama açık alanda bu tip kullanımlar, bu kararla artık tamamen yasaklanacak. ''

Bu kararın ses kirliliğine yol açan CD, kaset satan yerler için de geçerli olacağını belirten Topbaş, buna örnek olarak İstiklal Caddesi'ni gösterdi. Topbaş, ''Karar bu hafta çıkar sanırım. Bizim kararda yürütmeyi durdurma alınamaz. Ruhsat iptali söz konusudur'' dedi.

-BELEDİYELER DE ŞİKAYET EDİLİYOR-

Sadece eğlence mekanlarına ilişkin değil, bir çok belediyenin düzenlediği festival türü organizasyonlarla ilgili de kendilerine çokça şikayet geldiğine işaret eden Topbaş, ''Artık işin boyutları çok farklı noktalara geldi. Yabancılar da bizi bu konuda zaman zaman ikaz ediyorlar. 'Çok iyi ama kirli' diye de...'' dedi.

Ses kirliliğinin insan psikolojisi ve organizması üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu hatırlatan Topbaş, ''Halkın büyük bölümü bundan rahatsızsa yönetim olarak buna karşı tedbir almak durumundayız ve bu tedbirler alındı'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious