Sevenleri Kahveci'yi unutmadı

Sevenleri Kahveci'yi unutmadı.7956
  • Giriş : 06.02.2009 / 20:34:00

Bundan 16 yıl önce hayatını kaybeden Adnan Kahveci etkinliklerle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bundan 16 yıl önce elim bir tarfik kazası sonucu hayatını kaybeden eski Maliye Bakanı Adnan Kahveci, Adalet ve Kalkınma Partisi Kartal İlçe Başkanlığı'nın tertiplediği etkinliklerle anıldı.

Ünlü yazar ve İstanbul üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Altan'ın moderatörlüğünde yapılan Adnan Kahveci'yi anma paneline eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Fatih Üniversitesi Kamu Yönetim Bölüm Başkanı Şammas Salur ve Adnan Kahveci'nin yeğeni, Yeni Şafak Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci panelist olarak katıldı.

Bundan 16 yıl önce elim bir tarfik kazası sonucu hayatını kaybeden eski Maliye Bakanı Adnan Kahveci, Adalet ve Kalkınma Partisi Kartal İlçe Başkanlığı'nın tertiplediği etkinliklerle anıldı.

Sıradışı fikirleri ve çalışmaları kadar dürüst kişiliğiyle de Türk milletinin gönlünde taht kuran Kahveci, Kartal'da bulunan mezarı başında dualarla yadedildi. AK Parti Kartal İlçe Başkanı Temurhan Yıldız, AK Parti Kartal Belediye Başkan Adayı Bekir Kılıç, Adnan Kahveci'nin oğlu Mehmet Kahveci'nin yanı sıra çok sayıda Kartallı Adnan Kahveci'nin mezarı başında bir araya geldi. Kahveci için Kuranı Kerim okutuldu ve dualar edildi.
Ardından Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde “Türkiye'de dürüst siyasetçilik ve siyasette etik” konulu bir panel düzenlendi. Adnan Kahveci'nin siyaset anlayışının yanı sıra Türkiye'de siyasi etiğin ele alındığı panel, Kartallıların yoğun ilgisine sahne oldu.

“ONUN EVLATLARI BİZİM EVLATLARIMIZDIR”

Panelin açılış konuşmasını yapan AK Parti Kartal Belediye Başkan Adayı Bekir Kılıç, “Adnan Kahveci'yi ölümsüz kılan, unutulmaz hizmetlerinden çok onun müstesna ahlakıdır.O, kıyılarında doğduğu engel tanımayan, her dem tertemiz kalan Karadeniz dereleri gibi gürül gürül akarak sonsuzluğa yürüdü” dedi. Bekir Kılıç, Adnan Kahveci'yi bizzat tanıdığını kendisine “İyi ki petrolümüz yok, yoksa tembel bir millet oluruz dediğini unutamadığını söyledi.

Merhum Adnan Kahveci'nin büyük başarıları ile herkesin gurur duyduğu, bundan kendisine bir pay çıkardığı gibi, aziz hatırasına da sahip çıkılması gerektiğini belirten Kılıç, “Onun bize en büyük emaneti hem öksüz hem yetim olarak bıraktığı iki evladıdır. Onun evladı bizim evladımızdır,” diye konuştu.

SÜRMENE'NİN DAHİ ÇOCUĞU

Ünlü yazar ve İstanbul üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Altan'ın moderatörlüğünde yapılan panele eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Fatih Üniversitesi Kamu Yönetim Bölüm Başkanı Şammas Salur ve Adnan Kahveci'nin yeğeni, Yeni Şafak Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci panelist olarak katıldı.

Adnan Kahveci'nin yakın arkadaşı olan Mehmet Altan, vefat yıldönümünde Adnan Kahveci'yi bir panelle hatırladığı için AK Parti kartal teşkilatını kutlarım” dedi.
Panelde ilk konuşmayı yapan Hasan Celal Güzel, Sürmene'nin dahi çocuğu olarak nitelendirdiği Adnan Kahveci'nin Türkiye'nin bu günkü teknoloji seviyesine gelmesinde Turgut Özal ile birlikte önemli rol oynadığını belirtti. İstihbarat elektroniği ve tıp elektroniği dalında doktorası bulunan Kahveci'nin dehasına dikkat çeken Güzel, “Kahveci'nin en önemli tarafı pragmatik oluşuydu.

Adeta Türk bürokrasisiyle mücadele etti. Bin küsur kadar idari işlemi 6 ayda basitleştirdik. İnsanların 2 günde pasaport çıkartmasını sağladık. Bu Türk bürokrasisinde devrimdi” diye konuştu. Güzel, son derece terbiyeli, mütevazi ve dürüst olduğu için çok sevdikleri Adnan Kahveci'nin insancıl tarafının hep ağır bastığını, parayla pulla alakası olmayan bir insan olduğunu ifade etti.
Şammas Salur ise yaptığı konuşmada, “Siyaseti sadece yasayla meşrulaştıramazsınız, etikle meşrulaştırırsınız,” dedi.

Türk siyasetinin artık etik sorunları aşmış göründüğüne dikkat çeken Salur, “Yolsuzluklarla mücadele edeceği söylemiyle gelen adı da ak olan Adalet ve Kalkınma partisinin etik değerleri zirvede temsil etmiş olan Adnan Kahveci'yi anması çok anlamlıdır. Adnan Kahveci'nin büyüklüğünü ancak etik paradigmaları görünce anlayabiliriz” diye konuştu.

KAZA KUŞGULU!

Son olarak söz alan Adnan Kahveci'nin yeğeni İbrahim Kahveci, “Amcam Adnan Kahveci'nin dürüstlüğü kadar bilgeliğini de özlüyorum. Bilmemenin maliyetini 10 yılla ödedik. 1992-2002 arasında bu ülkede hiçbir gelişme olmadı. Değil 10 yıl, 1 yıl kaybetmek bile bizim için lükstür” dedi. Kahveci, Adnan Kahveci'nin vefatına sebep olan kazanın gerçekten bir kaza mı yoksa öyle bir kaza mı olduğuna dair kuşkuları olduğunu dile getirdi.

İbrahim Kahveci Adnan kahveci soyadını taşımanın çok ağır olduğunu belirterek, “Bu gün gördüm ki, bu ağır yükü taşımak sadece bizim üzerimizde değil, onu hemşehrileri olarak bağrına basan tüm Kartallıların bu yükü sırtladığını görmek çok güzel” diye konuştu.

eceğim gerçek bir kahraman gördüm.
Çocuklarıma ve tüm çocuklarımıza Fatihleri Kanunileri elbette örnek göstereceğim.
Fakat bu çağın şartlarında yaşamış, kıt imkanlara rağmen dünya çapında başarılara imza atmış bir Adnan Kahveci'nin çocuklarımızı daha çok etkileyebileceğini düşünüyorum.
Siyasete soyunmuş bir insan olarak da çok mutluyum. Çünkü, kötü örneklerin gereğinden fazla olduğu siyasette, Adnan Kahveci gibi emsalsiz bir örnek var önümde.

O benim siyasi hayatımdaki kutup yıldızlarından biri olacak.
O kutup yıldızını takip ettiğimde beni hakkın ve halkın rızasına götüreceğini biliyorum. Benim de gayem zaten budur.
Her fani gibi dünyadan göçtüğümde, benden sonra gelenler tarafından bir Adnan Kahveci gibi yad edilebilsem kendimi Allah'ın en bahtiyar kulu sayarım.
Evet, o bir okul, bendeniz de bu okulun hevesli bir talebesi olarak çok çalışacağım.
Aramızda genç kardeşlerimiz var,
Genç kardeşlerim,
Şuna yürekten inanıyorum ki hepinizin içinde Adnan Kahveci gibi olmanızı sağlayacak bir cevher var. Sizlere ve bizlere o cevheri özenle işlemek düşüyor.
Adnan Kahveci, ağzında altın kaşıkla doğanlardan değildi.
Güzel Karadenizimizin sarp yamaçlarında kurulmuş yoksul bir köyde, Holo mezire köyünde dünyaya geldi.

Bütün köy çocukları gibi çobanlık yaptı. Sürmene'nin sarp dağlarında inekleri uçurumdan düşer diye korktu.
En zirvesine çıkacağı başarı merdivenine ilk adımını, Milliyet Gazetesi'nin açtığı İlkokullar arası Bilgi Yarışmasında birinci olarak attı.
O yıllardaki halini kendisi şöyle anlatmıştır: “Hiçbir zaman bırakın İstanbul'u, Ankara'yı veya yurt dışını, Trabzon'a bile gidebileceğimi sanmazdım. Köyde iken ortaokula ve liseye gitmeyi bile hayal edemezdim.”

Ortaokulu parasız yatılı olarak Samsun' da okuduktan sonra, TÜBİTAK bursuyla geçtiği Kabataş Erkek Lisesi' ni 1966 yılında birincilikle bitirdi.
Aynı yıl üniversite giriş sınavlarında Türkiye birincisi oldu. Hem de bütün soruları doğru cevaplayarak (Bugüne kadar üniversite sınavında böyle bir derece elde edilemedi!)

İstanbul Üniversitesi' ni burs hakkı kazanarak en yüksek puanla kazanan tek öğrenci oldu.
Milli Eğitim bakanlığı bursu kazanarak eğitimine Amerika'da devam etti.
Purdue Üniversitesi'nde okurken Türkiye'de döviz sıkıntısı olunca bursu eline geçmedi.
Bununla ilgili anısını şöyle anlatmıştı
"Türkiye'de döviz sıkıntısı başlayınca burslarımızı zamanında alamadık. Amerika'da üç gün aç kaldığımı unutamam. Öğrenci yurduna bulaşıkçı girdim, bir haftada aşçılığa terfi ettim."
Bu şartlarda dört yıllık fakülteyi iki buçuk yılda bitirdi.
Elektronik mühendisi oldu.
Missouri Üniversitesi'nde Tıp Mühendisliği alanında doktorasını yaparak 28 yaşında ABD Üniversitelerinde ders vermeye başladı.

1987 seçimlerinde milletvekili seçildi, bakan oldu.
Kendi tabiriyle sadace bakan olmadı, gören oldu.
Milletine duyduğu büyük sevgiyle çarpan kalbinin gözüyle gördü.
Ve bütün bu olağanüstü başarıları gösterirken dürüstlükten asla taviz vermedi. Tevazuyu terk etmedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı Adnan Kahveci gibi değerlerin çıktığı holo mezire köyünü inceler. Ve şunları yazar:
“Çocuk okutmaya meraklı bir köy, gençler zeki ve çalışkan. Köyün havası, suyu yiyeceği temiz..
Bu çizgilerin dışında köy halkının bir ortak özelliği var.
Köyün gençleri merhum Maliye Bakanı Adnan Kahveci ve Vali Recep Yazıcıoğlu gibi harama el sürmeyen takımdan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*