Sevgi Erenerol'a 'fişleme' davası açıldı

Sevgi Erenerol'a 'fişleme' davası açıldı.6894
  • Giriş : 20.02.2009 / 09:31:00

Prof. Dr. Sami Karahan, kişisel verileri elinde bulunduran Erenerol'a manevi tazminat davası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Karahan, kendisine ait kişisel verileri elinde bulunduran Ergenekon tutuklusu Sevgi Erenerol'a 20 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde Prof. Dr. Karahan'ın kişisel verilerinin toplanarak hedef gösterildiği ileri sürüldü. Erenerol, Konya 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yargılanıyor.

Dilekçede SÜ Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Karahan'ın akademik hayatında kendisini kanıtladığı, çeşitli üniversitelerde anabilim dalı başkanlıkları dahilinde pek çok üst birimde aktif görev aldığı belirtiliyor. Yurtiçi ve yurtdışı yayınları ile ticaret hukuku alanında tanınmış ve kabul görmüş yetkin bir akademisyen olduğuna dikkat çekiliyor. Asılsız kayıtlarla öğretim üyesinin itibarının zedelendiği savunularak şöyle deniliyor: "Parlak akademik kariyeri, başarılı ve yetkin kişiliği sebebi ile mevzuat tasarı komisyonlarında görev yapan (bu görevi beş yıl süre ile yürütmüştür), yargıda binlerce dosyada bilirkişi raporları hazırlayan müvekkilin haklı şöhreti; davalı Sevgi Erenerol ve bu şahsın temsil ettiği birtakım siyasi/ideolojik amaçlı kötü niyetli kimseler tarafından (kimlikleri belirlendiği takdirde dava açma hakkımız saklıdır) zedelenmiş, özel hayatı ihlal edilmiş, asılsız beyanları içerir kayıtlar tutulmuş, müvekkile ait veriler gizli olarak toplanmış ve hukuka aykırı eylem ve işlemlerde kullanılmak üzere arşivlenmiştir."

Sevgi Erenerol'un evinde yapılan aramada 'SELÇUK29/05/2005' adlı 24 No'lu CD'de Prof. Dr. Karahan ile birlikte SÜ'de aktif görev yapmış pek çok öğretim görevlisine ait fişleme dosyaları ele geçirilmişti. Erenerol, ETÖ davasındaki savunmasında çeşitli öğretim üyelerine ait özel bilgileri yayınlamak amacıyla elinde bulundurduğunu savunmuştu. Nerede yayınlayacağına dair sorulara ise cevap vermemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*