Sevgililer Günü 'mutsuz' da edebiliyor

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Piyasayı hareketlendirmek için başlayan kampanyalarla yaratılan abartılı "Sevgililer Günü"nün, sevgilisi olmayanların ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanı Psikolog Göksu Göktaş’ın, yaptığı açıklamaya göre, 14 Şubat Sevgililer Günü, her geçen yıl daha da abartılı kutlanırken, sevgilisi ya da eşi olmayan, olup da ayrılan, sevip de karşılık bulamayanların, yaratılan ortama özentiyle bakarak, kendini daha kötü hissedebildiğini kaydetti.

Yapılan araştırmalarda özellikle kadınların yüzde 80’inin Sevgililer Gününe büyük önem verdiklerinin belirlendiğini ifade eden Göktaş, "Sevgilisi olanlar için bugün elbette ki çok manalı. Sevgilisi olmayanlar için ise bugün ruh sağlığını bozacak sonuçlar yaratabilir" dedi.

Göktaş, Sevgililer Günü’nde sevgilisi olmayan kişilerin kendini daha mutsuz, eksik, manasız, mahrum hissedebileceğini, istenilmeyen kişi olarak görebileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Bu tür kişiler, böylesi özel günlerde ev ya da iş yerinden dışarı bile çıkmak istemeyebilirler. Kaçmayı tercih yoluna gidebilir. Oysa benim bu kişileri önerim klasik bir yöntem olan kendilerini gün boyu gizlemek yerine, dışarı çıkıp mutluluklarını artıracak eylemler içinde bulunmaları.

Sevgilisi olmayan kişi, sevgilisi olan gibi vitrinlere bakıp kendine küçük armağan alabilir, bir pastaneye oturup arkadaşlarıyla da olsa pasta yiyebilir, kahve içebilir, yürüyüş yapabilir. Birbirlerine sarılmış çiftçilere, kıskançlık yerine hayranlıkla bakabilir. Bunu başararak, olumsuz ruh halini kendi başına yendiğini hissederek, şimdiden kendisini gelecek yıla hazırlayabilir." Psikolog Göktaş, "sevgili" denince akla mutlaka aşık olunan kişinin gelmemesi gerektiğini de ifade ederek, anneye, evlada, arkadaşa ya da kişinin çevresindeki herhangi birisine duyduğu sevginin son derece önemli olduğunu belirtti. Göktaş, "Bu önemi kavrayanlar kendini de sever. Kedini sevmeyenler, kendi kendini mutlu etmeyi başaramayanlar, kıskanç karaktere sahip kişilerdir. Bu kişiler, sadece Sevgililer Günü’nde değil, yılın her gününde mutsuz olmaya mahkumdurlar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious