Sevgisiz kalp çabuk hasta olur

  • Giriş : 05.09.2007 / 14:13:00

Dr. Ender Saraç, "İyi düşünceler iyilik getirir. Sevgisiz kalp çabuk hasta olur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir sempozyuma katılan Dr. Ender Saraç ve Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın "İçinizden bir gül geçiyorsa, siz o olursunuz, der Sadi. Düşüncelerimiz, hayata bakışımız, içimizdeki sevgi, saygı, hoşgörü bizi biz yapar. İyi düşünceler iyilik getirir. Sevgisiz kalp çabuk hasta olur" şeklinde konuştu.
Ana teması "Sağlık" olan 76. İzmir Enternasyonal Fuarı "Herkes İçin Sağlık" ana başlığı altında sempozyumlar düzenleniyor. Sempozyumların ilki "Kalbim ve Ben" konusundaydı. Sempozyuma Türkiye Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Kırımlı, aile hekimliği uzmanı Dr. Ender Saraç ve kalp damar cerrahı Opr. Dr Hikmet İyem katıldı.

SEVGİNİN SEMBOLÜ

Çetin Yıldırımakın, "Kalp, 2 şekildedir. Maddi kalp de sevgiyle beslenir. Sevgisiz kalp, daha çabuk hasta olur." dedi. Kalbin 24 saat çalışan en ağır işçi olduğunu, durduğunda başka hiçbir organın çalışmadığını belirten Yıldırımakın, kalbin sevme ve sevginin de sembolü olduğunu söyledi. Vakfın sloganını "İyi Kalpli Olun" şeklinde açıklayan Yıldırımakın, "Kalbe iyi bakılmalı. Kalp, ruhun yuvasıdır. İyi huylu ve mutlu bir yaşamı olan insanların kalbi daha sağlıklı oluyor" dedi.

AZ YEMEK BOL EGZERSİZ

Dünyada yılda 17.5 milyon kişini kalp ve damar hastalıklarından öldüğünü, bu sayının 2020 yılında 25 milyon olacağının tahmin edildiğini belirten Çetin Yıldırımakın, kalp hastalığına yakalanmamak için az yemeyi, egzersiz yapmayı ve sağlık kontrolunu tavsiye etti. TKV Başkanı, dünyada AIDS ülser ve trafik kazalarındakinden daha fazla kişinin kalp damar hastalıklarından öldüğünü vurguladı. Kalp damar rahatsızlıklarında beslenmeye dikkat çeken Dr. Saraç ise şarabın kalbe iyi geldiği tezinin artık tartışıldığını, aslında kara üzüm, vişne, karadut ve böğürtlen gibi mor renkli meyvelerin iyi geldiğinin ortaya çıktığını kaydetti.

MOR RENKLE BESLENİN

Saraç, "Artık dünyada şarap yerine her mevsim bulunan kara üzüm, vişne, karadut gibi mor yiyeceklerle yüzde 70 kakaolu bitter çikolatalar tavsiye ediliyor." dedi. Kalbe yararlı diye şarap içmek yerine mor gıdalar tüketmek gerektiğinin tekrar tekrar altını çizen Dr. Ender Saraç, "Akıl, ruh ve beden sağlığı için yediklerimize, yaşam tarzımıza dikkat etmemiz gerekiyor”dedi.

HER ŞEYİN AŞIRISI ZARARLI

Ender Saraç az yemek, az koşmak ve az egzersiz kadar az stres ve az kilonun da sağlığın korunmasındaki önemine dikkat çekti. Ruhla bedenin uyum içinde olması gerektiğinin altını çizen Dr. Ender Saraç, "Kendinizi iyiliğe, güzel şeyler başarmaya programlarsanız, mutlu olur, sağlıklı kalırsınız. Her şeyin fazlası zararlı. Ruhunuza ve bedeninize saygılı, nazik davranır, severseniz o size fazlasıyla karşılık verir. Uzakdoğu'da ve Hindistan'da çok sağılıklı ve iyi yaşlanmış insanlara rastlarsınız. Onların temel sırrı, bedenlerini sevmek, korumak ve kalplerini iyilikle doldurmaktır. Mümkün olduğunca daha çok iyilik yapmaya çalışmalısınız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious