Sevigen, hükümete yüklendi

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

CHP Milletvekili Sevigen, "Yüzme İhtisas'ı arap şeyhlerine yedirmeyeceğiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Ortaköy Hatice Sultan Yalısı'nda faaliyetlerini sürdüren İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü'nün (İYİK) kira süresinin İstanbul Valisi Muammer Güler tarafından hükümete yaranmak için uzatılmadığını iddia etti. Buraya turizm alanı açılmak istendiğini öne süren Sevigen, "Burasını arap şeyhlerine, Tayyip Erdoğan'ın akrabalarına yedirmeyiz. Burası halkın ve çocukların malıdır" dedi.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, geçtiğimiz gün valilik kararıyla boşaltımaya başnanan İYİK'in yıllardır faaliyetlerini sürdürdüğü Ortaköy'deki Hatice Sultan Yalısı'nda basın toplantısı düzenlendi. İYİK Başkanı Necat Duran ve kulüp idarecileriyle birlikte açıklama yapan Mehmet Sevigen, İYİK'in rant uğruna yok edilmek istendiğini söyledi. "Türkiye'nin 63 yıldır gözbebeği olan, en başarılı kulüplerinde olan İYİK, para ve rant uğruna katledilmek isteniyor. Bunu hükümet tamamen kendi keyfi uygulaması için yapıyor" diyen Sevigen, hükümetin bunu yaparken de valiyi kullandığını öne sürdü. Mehmet Sevigen, "Hukuki bakımdan çok eksiklikler var. Sayın vali sırf hükümete yaranmak için kendi yetkisi olmayan konularda görev almıştır. Çok iyi bir insan olabilirsiniz ama herşeyin bir sınırı var. Siz sırf hükümete, başbakana yakın olabilmek için il genel meclis üyesinin yetkisini kullanamazsınız" dedi.

Yalının yan tarafında bulunan Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu'nun yandığını ve yandıktan sonra bir türlü onarılmadığını da belirten Sevigen, yalının yanan okulla birleştirilerek sahil kıyısına turizm alanı açılmak istediğini savundu.

Hukuki ve siyasi mücadelelerine devam edeceklerini ifade eden Sevigen, "Burasını arap şeyhlerine yedirmeyiz. Burasını Tayyip Erdoğan'ın akrabalarına yedirneyiz. Burasını hükümete peşkeş çektirtmeyiz. Burası halkın malıdır, çocukların malıdır" dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler ile dün bir görüşme yaptığını belirten Sevigen, Güler'in yeni yer yapılıncaya kadar yalının alt katını ve havuzu kullanmaya müsaade ettikleri sözünü verdiğini kaydetti.

Açıklamanın ardından tarihi yalıyı gezen Mehmet Sevigen, daha sonra küçük bir yüzücüyü kucağına alarak sevdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious