Sevigen '301' yanlışını böyle savundu

Sevigen '301' yanlışını böyle savundu.13911
  • Giriş : 07.11.2008 / 18:56:00

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, uyarı ateşi sonucu hayatını kaybeden Baran Dursun'la ilgili 301 iddialarını böyle savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, Adalet Bakanlığının, İzmir'de dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ''uyarı ateşi''nden hayatını kaybeden Baran Tursun'un ailesi hakkında TCK'nın 301. maddesinden dava açılmasına izin vermediğini anımsatarak, ''301. maddeyi kaldırdın, ama 277. maddeden yargılanacaklar ve belki de ceza alacaklar. Aile üzerindeki psikolojik baskı devam ediyor'' dedi.

Sevigen, Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun ile CHP İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 5 ve 6 Kasım tarihli basın yayın organlarında Adalet Bakanlığının, Mehmet Tursun'un da aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında TCK'nın 301. maddesinden yargılama izni verdiğine ilişkin haberler yer aldığını ve bunun üzerine de dün mağdur ailelerle basın toplantısı düzenlediğini anımsattı.

Toplantının ardından akşam saatlerinde Adalet Bakanlığının söz konusu kişiler hakkında TCK'nın 301. maddesinden dava açılmasına izin verilmediğine yönelik açıklama yaptığını anlatan Sevigen, ''Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin görevini geç yapmıştır. Aile günlerce 301'den yargılanma baskısıyla yaşamıştır'' diye konuştu.

Sevigen, bu durumda söz konusu kişilerin TCK'nın 301. maddesinden yargılanmayacağını, ancak aynı davanın açılmasına gerekçe gösterilen TCK'nın ''yargı görevi yapanı etkileme'' başlıklı 277. maddesinden yargılanmaya başlanacaklarını ifade etti.

Cumhuriyet savcısının ''biri olmazsa biri olur'' mantığı ile iddianame hazırladığını savunan Sevigen, ''Aile üzerindeki yargılanma ve ceza alma baskısı devam ediyor. TCK'nın 301. maddesini kaldırdın, ama 277. maddeden yargılanacaklar ve belki de ceza alacaklar. Aile üzerindeki psikolojik baskı devam ediyor'' görüşünü dile getirdi.

''Baran Tursun'un katledildiğini'' söyleyen Sevigen, ''ailenin, çocuklarını öldüren polisin duruşmasında mahkeme salonunda kendine zor yer bulduğunu ve polislerin baskısı altında duruşmayı takip ettiğini'' anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*