Sevigen Cerrah'ı kınadı

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen, İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah'ın sözlerini kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, 30 Ağustos kutlamaları sırasında 4 öğrencinin linç edilmesi girişimini olumlu bulduğunu söyleyen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı kınadı.
Sevigen, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya gönderdiği mektupta, İstanbul'daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında dört üniversite öğrencisinin "İsrail'e asker göndermeyeceğiz" pankartı açması, bu konudaki duyarlılıklarını, tepkilerini dile getirmesi üzerine meydana gelen linç girişimini olumlu bulduğunu söyleyen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın sözlerini kınadı.

Sevigen, mektubunda Türkiye'nin içinde bulunduğu dönem, iktidar ve muhalefet dahil, toplumun tüm kesimlerinin, özellikle siyasetçilerle bürokratların görevlerini yaparken beyinlerinin içindeki düşüncelerle değil yasaların verdiği yetkiye göre hareket etmelerini gerektiren bir dönem olduğunu ifade etti.

Dört üniversite öğrencisinin düşüncelerini dile getirmesi, bunu pankart açarak kamuoyuyla paylaşmasının kimilerine göre hoş kimilerine göre suç olabileceğine işaret eden Sevigen, "Ancak, İstanbul'da dakika başına bir kapkaç düşerken, uyuşturucu tacirleri ilköğretim okulları önünde çocuklarımızı zehirlerken, fuhuş kol gezerken gerçek görevi bu olması gereken İstanbul Emniyet Müdürü'nün, bu öğrencilerin terörist, PKK militanı diye linç edilmeleri girişimine fırsat vermesini, bunları teşhir ederek olumlu bulduğunu söylemesini doğru bulmuyorum." dedi.

Devlet adına görev yapan insanların bu şekilde davranmalarının insanları ve toplumu tahrik etmelerinin gereksiz olduğuna işaret eden Sevigen, "Kamuoyuna bu ve benzeri mesajlar vererek, ağzını açanı linç edin, ağzını açanı dövün, kimseye söz hakkı tanımayın, insanları dertlerini dile getirdikleri zaman susturun davranışı, en çok huzur ve beraberliğin yanısıra, demokratik hak ve özgürlüklerin özgürce kullanımını da engelleyici, yasaklayıcı, baskıcı bir anlayıştır.

Bu nedenle inanıyorum ki, linç girişimine övgüler yağdıran bir emniyet müdürü sağduyulu her kesimi derinden yaralamıştır. Bu düşüncede olan bir Emniyet Müdürünü, İstanbul'da yaşayan bir yurttaş ve İstanbul Milletvekili olarak insanların can güvenliği, ayrıca temel hak ve özgürlüklerinin kullanılması açısından" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious