Sevigen'e göre solcular sağcılardan daha akıllıymış!

Sevigen'e göre solcular sağcılardan daha akıllıymış!.14387
  • Giriş : 23.04.2008 / 14:30:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 14:31:30

CHP Genel Sekreter Yardımcısı, kurultay çalışmaları hakkında bilgi verirken, çok tartışılacak sözler sarfetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP'nin 26-27 Nisan tarihlerinde yapacağı 32'nci olağan kurultaya ilişkin hazırlıklar tamamlandı. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, çalışmalar hakkında bilgi verirken, çok tartışılacak sözler sarfetti. Sevigen, Baykal'ı bir siyasi parti lideri ötesinde bir kişi olarak tanımlarken, CHP'lilerin sağcılardan çok daha akıllı olduğunu ileri sürdü.

BAYKAL BİR SİMGEDİR

Kurultaya ilişkin herhangi bir tereddütlerinin bulunmadığını söyleyen Sevigen, 'CHP genel başkanı bir simgedir. Bir lider gibi değildir. Siyasi partinin simgesidir. Onu çok büyütmek istemiyorum ama bu böyle. O bir mücadele adamı. CHP'nin sözcüsü. Allah aşkına kim mücadele edecekti, Tayyip Erdoğan'la, Abdullah Gül'le. Kimlerle boğuşuyoruz. Bunlarla mücadele ederken insanın çelikten sinirleri olması lazım. Deniz Baykal'da bütün bunlar var. Biz onun için yıllardır Deniz Baykal'la beraberiz, bu yüzden onun mücadelesini götürüyoruz. Kim çivi çaktıysa biz onun emrindeyiz, onun kölesiyiz. Genel Başkanı kötüleyerek partide yönetim değişikliği olmaz” diye konuştu.

SOLCULAR DAHA AKILLI

“Tarlada izi olmayanın harmanda sözü olmaz” diyen Sevigen, kurultayda herkesin aday olabileceğini ancak, CHP'de genel başkanlığa aday olacak isimlerin “belli bir eğitimden geçmesi” gerektiğine işaret etti. Sevigen, “Siyaset bir okul, CHP siyasetin içinde farklı bir okul. Başkaları kitap okur, CHP'liler çok daha fazla kitap okur. Bizim en cahilimiz, sağcıların en akıllısından daha bilgili ve becerilidir” diye konuştu.

3 İL KURULTAYDA YOK

CHP kurultayına, bin 261 kurultay delegesinden bin 232'si katılacak. Uşak, Eskişehir ve Çanakkale devam eden yargı süreci nedeniyle kurultaya delege gönderemeyecek. Kurultayda, genel başkanlığa aday olabilmek için tüzük gereği toplam delege sayısının yüzde 20'sinin imzası gerekiyor.

DİN DE BİZİM DEVLET DE BİZİM

CHP kurultayı bitene kadar başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere bazı kentlerde afişleme işlemleri de tamamlandı. Baykal'ın portresi ile CHP'nin simgesi altı ok bulunan afişlerde, Mevlana'nın “Ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün” sözü dikkat çekiyor. Afişlerdeki diğer sloganlar ise, “Verilecek hesabımız yok ama sorulacak hesabımız var”, “Çekil aradan, din de devlet de bizim”, “Yolsuzluklardan da, yapanlardan da, yoksulluktan da bezdi bu millet” olarak belirlendi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious