Sevilay Yükselir, üslup hatası yaptığını açıkladı

Sevilay Yükselir, üslup hatası yaptığını açıkladı.10398
  • Giriş : 25.01.2008 / 18:21:00
  • Güncelleme : 27.01.2008 / 00:40:13

Sudanlılar'la ilgili yaptığı yorumda, 'Çok gerideler. Besmele ile konuşmalarını açıyorlar.' demişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fatih AltayLI ile katıldığı televizyon programında, Sudanlılar'la ilgili yaptığı yorumda, “Çok gerideler Bismillahirahmanirrahim diye konuşmalarını açıyorlar” dediği gerekçesiyle eleştiri oklarını üzerine çeken gazeteci yazar Sevilay Yükselir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada üslup hatası yaptığını ve yanlış anlaşıldığını söyledi.

Televizyondaki konuşmasının internet sitelerinde haber olmasından sonra, çok ağır hakaretlere uğradığını belirten Yükselir, yaptığı açıklamada, “Canlı yayında program sunan kişiler çok iyi bilir. İnsan her türlü hata yapar. Ben aslında çok gerideler demek istemiştim fakat üslup hatasında dolayı ortaya böyle bir anlam çıktı” dedi.

Programın genelinde yaptığı değerlendirmende herkes Sudan’ı yerden yere vururken kendisinin Sudan’a sahip çıkılmasına ilişkin yorumlar yaptığını belirten Sevilay Yükselir, "Ben o programda Sudan’ı överken yaptığım bir hatayla, sarf ettiğim ‘çok yanlış’ bir kelimeyle İslam’ın İ’sinden anlamayan, Besmelenin ne anlama geldiğini bilmeyen bir kadın gibi gösterildim. Hedef kişi haline geldim. Ağza alınmayacak hakaretler geliyor mailime…” diye konuştu.

“EN ÇOK KULLANDIĞIM KELİME BESMELE”

Kendisinin dini inançlarının çok sağlam olduğunu da ifade eden Yükselir, Besmelenin en çok kullandığı kelime olduğunu ifade etti. “Bismillahirahmanirrahim' benim en çok kullandığım kelime. Kapımı açarken, kapatırken besmele çekiyorum. Benim inançlarım çok kuvvetlidir. Bunu kimseyle paylaşmak zorunda değilim. Allah ile benim aramda olan bir şey. İnançları olan birisi olarak böyle bir şeyi kasıtlı olarak nasıl yapabilirim? Besmele çekmek cahilliktir diyerek böyle bir aptallık yapar mıyım? Tekrar ediyorum bu tamamen bir üslup hatası” şeklinde konuştu.

LAİK KESİM DE 'FETHULLAHÇI' DİYE SUÇLAMIŞ

Gazeteport’taki dünkü yazısında, ‘Sudan ile ilgili çok özel notlar’ başlıklı yazısında, “Sudan petrol rezervleri açısından tüm Batı ülkelerinin göz diktiği bir ülke. Rezerv tahmini 2.5 milyar varil! Ülkede petrol çıkarma iznini alabilen tek ülke Çin. Günde ortalama 700 bin varil petrol çıkararak rekora koşan Çin ihracatta açık ara önde gidiyor. Onu Japonya ve Suudi Arabistan takip ediyor. Türkiye bu işin neresinde diye soracak olursanız, cevap, “Hiç yok” olur! Türkiye ancak ithalatta Çin, Suudi Arabistan, Japonya, Hindistan, İtalya, İngiltere ve Bahreyn gibi ülkelerinden ardından gelerek 11. sıraya yerleşiyor” diyerek, tartışılan ülkeye farklı bir açıdan bakan Yükselir’e, Sudan resmi heyetinden teşekkür telefonu gelirken, laik kesimden ağır suçlama ve hakaretler gelmiş.

Fethullah Gülen cemaatinin Güneydoğulu çocuklarla ilgili yaptığı çalışmalardan övgü ile söz eden Yükselir, laik kesimden ağır eleştiriler almış. Yükselir, bu yazıyı kaleme aldıktan sonra, laik kesim tarafından, Fethullah Gülenci diye suçlandığını belirten Yükselir, “Bana ‘Sen de mi Fethullahçı oldun’ diye mailler yollandı” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious