Sevindiren haber

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Batman’daki 4 çocukta kuş gribi virüsüne rastlanmadı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gercüş Devlet Hastanesi’nde gözlem altında tutulan üç çocuktan alınan örneklerin negatif çıktığı ve çocukların taburcu edildiği hatırlatıldı.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gözlem altında tutulan dördüncü çocuğun da iki defa incelenen laboratuvar sonuçlarının negatif çıktığı belirtilen açıklamada, bölgedeki tüm yerleşim birimlerini kapsayan sağlık taramasının sürdürüldüğü açıklandı.

Sağlık Bakanlığı, Batman’da kuş gribi şüphesiyle gözlem altında tutulan üç kişide virüse rastlanmadığını dün açıklamıştı.

Batman İl Sağlık Müdürlüğü’nden köye sağlık ekibi gönderildi, Bakanlığın bir uzman ekibi de köydeki incelemelerini sürdürüyor.

Sağlık Bakanlığı, kümes hayvanlarıyla korunmasız temastan kaçınılmasını, hasta veya ölmüş hayvanlarla kesinlikle temas edilmemesini, özellikle çocukların kanatlı hayvanlarla temasının engellenmesini, hasta ve ölmüş hayvanlarla teması olan kişilerin de en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasını istedi.

Dört köy karantina altında

Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy’de virüsün tespit edilmesinin ardından karantina altına alınan köy sayısı da dörde çıktı.

Boğazköy, Rüzgarlı ve Aydınlı’dan sonra, Mağaralı köyü de karantina kapsamına alındı. Alınan tedbirler çerçevesinde kuş gribine yönelik itlaf çalışması sona erdi. Bölgede, bin 347 kanatlı hayvan itlaf edildi.

Tarım il ve ilçe müdürlüklerine ait toplam 5 ekibin dezenfekte çalışmaları ise devam ediyor.

Laboratuvar incelemeleri sonucunda, virüs tipinin hayvanlardan insana bulaşan H5N1 olduğu tespit edilmişti.

Diyarbakır Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu da, ikinci bir emre kadar kente canlı kanatlı hayvan giriş ve çıkışını yasakladı.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, şu anda Türkiye’nin başka hiçbir yerinde kuş gribi vakası olmadığını belirterek, karantinanın 21 gün süreceğini açıkladı.Türkiye’de kuş gribi nedeniyle dört kişi hayatını kaybetmişti.

Dünyada yüzlerce kişinin ölümüne yol açan kuş gribi, Türkiye’de ilk olarak 2005 yılının ekim ayında Balıkesir’in Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde bir hindi çiftliğinde ortaya çıkmıştı.

Bölgede 21 gün süren karantinanın ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribinin tamamen bittiğini açıklamış, ancak 2006’nın ilk günlerinde gelen ölüm haberleriyle kuş gribi tekrar Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Hastalıktan bugüne kadar Türkiye’de dört kişi yaşamını yitirdi.

İlk olarak, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden Van’a sevkedilen ve ölü tavuklarla temasta bulundukları belirlenen üç kardeş tedavi gördükleri YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde arka arkaya hayatlarını kaybetti.

Bu ölümlerin ardından 15 Ocak 2006’da Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören Fatma Özcan da yaşamını yitirdi.

Bu son ölümle Türkiye’de kuş gribinden ölenlerin sayısı dörde yükseldi. Ölen kişiler ve yaşları ise şöyle:

1 Ocak: Muhammet Ali Koçyiğit (14)

5 Ocak: Fatma Koçyiğit (15)

6 Ocak: Hülya Koçyiğit (11)

15 Ocak: Fatma Özcan (12)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious