'Sevindiren' 'sigara yasağı

'Sevindiren' 'sigara yasağı.16555
  • Giriş : 06.07.2009 / 08:54:00

Tiryakiler sigarayı bırakmak için çeşitli merkezlere başvuruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara yasağının, 19 Temmuz'da eğlence hizmeti veren işletmeleri de kapsayacak olması, birçok tiryakinin sigarayı bırakmak için çeşitli merkezlere başvurmasına neden oluyor.

Türkiye'de geçen yıl uygulanmaya başlanan kapalı alanlarda sigara yasağının 19 Temmuz'da eğlence hizmeti veren işletmeleri de kapsayacak olması sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısını artırdı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, dünyada her yıl 5,4 milyon kişinin sigara kullanımına bağlı ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini, Türkiye'de de tüm ölümlerin yüzde 23'ünün sigaraya bağlı hastalıklardan kaynaklandığını bildirdi.

Sigaranın doğum öncesinden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte sonu ölüme kadar varan 50'nin üzerinde sağlık sorununa yol açtığını ifade eden Kutlu, ''Geçen yıl yürürlüğe giren ve 19 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan sigara yasakları, tiryakilerde sigara bırakma eğilimini her geçen gün artırıyor. Hastanemize sigara bırakmak isteğiyle başvuranların sayısı sürekli artıyor'' diye konuştu.

Sevindiren yasak

Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, sigarayı bırakma isteğindeki artışta, toplumun sigaranın zararları konusundaki bilinç düzeyinin artmasının da önemli rolü olduğunu vurguladı. Kapalı alanlarda sigara yasağının ciddi anlamda olumlu sonuçlar doğurduğuna şahit olduklarını ifade eden Dikici, "Bugün artık hastanelere, devlet dairelerine, dükkanlara girdiğimizde duman altı bir ortamla karşılaşmıyoruz. Hayatında sigara içmemiş insanlar da tiryakiler yüzünden zehirlenmekten kurtuldu" dedi.

Uygulama

4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine İlişkin Yasa'da yapılan değişiklikle kamu hizmet binalarının kapalı alanları, koridorları dahil her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel ve spor amaçlı özel hukuk kişilerine ait binalar, taksi hizmeti verenler dahil kara, demir, deniz ve havayolu toplu taşıma araçları, okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil ilk ve orta öğrenim kurumları, kültür ve sosyal hizmet binalarındaki tütün yasağı geçen yıl 19 Mayıs'ta yürürlüğe girmişti.

Aynı değişiklikle lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerdeki tütün yasağının 19 Temmuz 2009 tarihinde başlaması öngörülmüştü.

Buna göre, bu yerlerde de tütün ve tütün ürünlerinin tüketimi tamamen yasak olacak. Yalnız sigara içenlere hizmet verecek bar, restoran, kafe gibi yerler açılamayacak, bu yerlerde sigara içmek isteyenler için özel bölümler oluşturulamayacak

Uyarılar etkili oluyor

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mehmet Küçük, sigara içenlerin 1 Ocak 2010'dan itibaren hem yazı, hem de resimle uyarılacağını bildirdi. Küçük, sigarada yılbaşında ''birleşik uyarı'' sistemine geçileceğini söyledi.

Buna ilişkin Kurul Kararının çıktığını kaydeden Küçük, ''Ana ilkeler belirlendi. Firmaların resimli uyarılarla ilgili Kurum'a yapacakları başvuru ve uygulamayla ilgili diğer hususlara ilişkin takvim de bir süre sonra yayımlanacak.

Ancak 31 Aralık 2009 tarihine kadar sigara ve diğer tütün mamulü üreticileri, sigara paketlerinde yazılı ve resimli uyarıya geçmiş olacak. Sigaralar bu şekilde üretilmeye başlanacak. 1 Ocak 2010'dan itibaren de yeni ürünler, birleşik uyarı sistemi kapsamında piyasaya sürülmüş olacak.''

Resimli uyarı

Sigara tiryakileri, 1 Ocak 2010'dan itibaren hem yazı, hem de resimle uyarılacak

Bu arada Türkiye'de halen 180 farklı sigara paketi bulunuyor. Resimli uyarı uygulamasıyla birlikte bütün paketler değişecek, baskı silindirleri yenilenecek. Firmalarda her marka için TAPDK'dan ayrı ayrı onay alacak. Araştırmalar, uyarıcı resim uygulamasının, sigarayı bırakmada yüzde 20 oranında etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Çay kahve değil, sigara yasaklanıyor!

Kahvehaneciler endişeli

Türkiye Kahveciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu ise, ''Kriz nedeniyle zaten evimize ekmek götürmekte zorlanıyoruz. Bir de bu yasak uygulanırsa 250 bin kahvehaneye kilit vurur, işsizler ordusuna katılırız'' diyor

Türkiye Kahveciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, 19 Temmuz'da yürürlüğe girecek sigara içilmesinin yasaklanması uygulamasının küresel mali krizin etkisindeki sektörü daha zora sokacağını belirterek, sektörde çalışan yaklaşık 1 milyon kişinin işsiz kalma korkusu yaşamaya başladığını öne sürdü.

Kahvehanelerin çoğunluğu işsiz ve emekli olmak üzere ortalama 20 milyon müşteriye hizmet verdiğini belirten Ağaoğlu, sektörün yaşanan küresel mali kriz nedeniyle son günlerde sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kaydetti.

Sigara yasağının kaygısını yaşadıklarını ifade eden Ağaoğlu, şöyle devam etti:

''Şu an kahvehane sahipleri büyük bir endişe içerisinde. Çünkü bu uygulama kahvehanelerin durgun olan işlerini tamamen bitirir. Kriz nedeniyle zaten evimize ekmek götürmekte zorlanıyoruz.

Bir de bu yasak uygulanırsa iş yerlerine kilit vurur, işsizler ordusuna katılırız. Keşke uygulama öncesi biz sektör temsilcilerinin de görüşleri alınsaydı.

En azından daha uygulanabilir bir çözüm yolu bulunmasına katkı sağlardık.'' Ağaoğlu, uygulamanın kahvehanelere tamamen sigara yasağı getirdiğini belirterek, kendilerinin ise işletmelerde ''içilen'' ve ''içilmeyen'' bölümleri oluşturulması fikrini benimsediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*