Şevket Kazan'dan Yılmaz'a şok suçlama

  • Giriş : 06.08.2008 / 15:07:00

Refahyol döneminin Adalet Bakanı Şevket Kazan, Ergenekon'la gündeme gelen Sabancı suikastı faillerinden Mustafa Duyar'ın MİT'ten gelen talep üzerine polis tarafından sorgulanamadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Refahyol hükümetinin Adalet Bakanı Şevket Kazan, Ergenekon davası nedeniyle tekrar gündeme gelen Sabancı suikastı faillerinden Mustafa Duyar'ın, MİT'ten gelen talep üzerine Emniyet'te sorgulanamadığını, bu nedenle Duyar'ın bazı bilgileri itiraf etme imkanının ortadan kalkmış olabileceği şüphesinin doğduğunu açıkladı. Kazan, Refahyol'un yıkılmasından sonra kurulan hükümetin Başbakanı Mesut Yılmaz'ın da göreve gelir gelmez Duyar'ı da kapsayacak bir af kanunu çıkarmak istediğini, ancak kendilerinin Meclis kürsüsünden yaptığı muhalefet ve Sabancı ailesinin sert tepkisi üzerine Yılmaz'ın geri adım attığını söyledi.

SORGULANMADAN CEZAEVİNE

Kazan, kendisinin bu bilgileri daha önce açıkladığını ancak kamuoyundan bir karşılık bulmadığını dile getirdi. 2004'te yayınladığı 'Refah Gerçeği' isimli kitabında bu gerçeği açıkladığını belirterek Kazan, bizzat şahit olduğu olayla ilgili çarpıcı bilgiler verdi. 2 Ocak 1997'de dönemin MİT Müsteşarı Sönmez Köksal'ın, Başbakan Necmettin Erbakan'ı ziyaret ettiğini ve kendisinin de bu ziyaret sırasında odada bulunduğunu dile getiren Kazan şunları söyledi: “Sönmez Köksal gelip, Mustafa Duyar'ın Şam'da yakalandığı haberini verdi ve Başbakan Erbakan'a can güvenliğinin yanı sıra işkence edileceği endişesiyle de Duyar'ın polis tarafından sorgulanmasını istemediklerini belirtti. Biz de kabul ettik. Böylece Mustafa Duyar polis tarafından sorgulanmadan DGM'ye sevk edildi ve sonra da yargılanıp mahkum oldu.”

Duyar'a uygun af çıkarılacaktı

Kazan, Refahyol hükümeti düştükten sonra Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında kurulan yeni hükümet döneminde Yılmaz öncülüğünde Duyar'ı da kapsayacak bir af kanunu çıkarma girişiminde bulunulduğunu kaydetti. Duyar'ın da çıkartılması planlanan aftan yararlanacağını ve affın neredeyse bir tek kişi tarif edilerek çıkartılmak istendiğini Meclis kürsüsünden de dile getirdiğini anlatan Kazan, hem bu sert muhalefet hem de Sabancı ailesinden gelen tepkiler üzerine aftan vazgeçildiğini söyledi. Kazan, Duyar'ın Türkiye'ye getirildiğinde polis tarafından ifadesi alınabilseydi gizlemek istediği bazı şeyleri itiraf etme imkanının doğabileceğini de sözlerine ekledi. Duyar daha sonra tutuklu bulunduğu cezaevinde öldürüldü.

Gerçekler gizlendi

Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan, suikast sanığı Mustafa Duyar'ın polis tarafından sorgulanamaması nedeniyle bazı bilgileri itiraf etme imkanının ortadan kalktığını ve gerçeklerin öğrenilemediğini söyledi.

Yeni Şafak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*