Seyda Yahya Abbasi Pakiş Efendi vefat etti

Seyda Yahya Abbasi Pakiş Efendi vefat etti.39722
  • Giriş : 21.01.2008 / 22:05:00

Muhammed Raşid Erol Efendi'nin talebelerinden Molla Yahya (Pakiş) Abbasi Efendi, rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gördüğü Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nde vefat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ümraniye Çamlıca'da, hayattayken hizmet çalışmalarını sürdürdüğü Hasaneyn Camii'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı ardından Yahya Efendi'nin naaşı, Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Tepecik köyündeki külliyeye defnedildi.

İslâmi ilimlerde bilgi sahibi olan ve çevresi tarafından çok sevilen Yahya Efendi'nin cenazesine binlerce seveni ile talebesi katıldı. İstanbul ve çevre illerden gelen binlerce araçlık konvoy yüzünden yol kapanma noktasına geldi. Trafik yoğunluğu üzerine harekete geçen Gebze İlçe Jandarma Trafik ekipleri, uzun uğraşların sonucunda yolu tekrar işlek hale getirerek cenaze konvoyunun geçişi sağlandı.

Sağlığında tüm hayatını islama hizmete vakfettiğini belirten Molla Yahya'nın yakın çevresinden Niyazi Şahin, "Alimin ölümü alemin ölümü gibidir. Bu anlamda çok üzüntülüyüz. Hazret bütün ömrünü vatanı, milleti ve dini için çabalayarak geçirdi. Vefatından sonra ardından onlarca eser, binlerce talebe ve dine, millete hizmet edecek kalıcı eserler bıraktı. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz" dedi.

Türkiye'nin manevi dinamiklerinden birini kaybettiğine dikkatleri çeken Şahin, tek tesellilerinin rahmetlinin başlattığı, devam ettirdiği hizmetlerin bundan sonra da hız kesmeden devam ettirecek talebelerinin yetişmesi olduğunu ifade etti.

Molla Yahya Efendi'nin cenazesi toprağa verildikten sonra külliyeye geçildi. Burada oğlu olarak göreve başlayan Hamid Pakiş taziyeleri kabul etti ve gelenlere yemek ikramında bulundu. Cenazeye Muhammed Raşid Erol Efendi'nin oğlu Fevzeddin Erol da katılarak alieye başsağlığı dileklerinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious