Şeyh Kasım kümbeti kurtarılmayı bekliyor

  • Giriş : 03.04.2006 / 00:00:00

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesi Çamur köyünde bulunan tarihi Şeyh Kasım kümbeti kurtarılmaya bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İki dere arasında, etrafı dağlarla çevrili plato görünümünde olan Çamur köyüne, rivayete göre Şeyh Kasım isminde bir evliya gelerek bu kümbet etrafına yerleşmeye karar verir. Bir rivayette Ahmet Yesevi'nin talebelerinden olan Şeyh Kasım'ın yedi kardeş olduğu söylenir. Eski Rum Pontus Devleti yerleşim yerlerinden biri olan Çamur Köyü, ismini Şeyh Kasım'ın 'Benim devemin ayağı nerede çamura batarsa biz oraya konacağız' sözünden aldığı ifade ediliyor. Böylece köyde yerleşik hayat başlar. 145 hanelik olan Çamur köyü, ilçe merkezine 40 kilometre mesafede bulunuyor. Hazırlanan restorasyon projesiyle Çamur Köyü Şeyh Kasım Kümbeti'nin kültür değerleri arasına katılması hedefleniyor.

Kelkit Kaymakamı Erol Rüstemoğlu, Çamur köyünde bulunan Şeyh Kasım Kümbeti'nin Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kabul edilip, hazırlanan bir proje ile kurtarılması ve kültüre kazandırılması düşünüldüğünü söyledi.

Kümbet ve köy hakkında araştarmalar yapan Jeoloji Mühendisi Reşat Çalışkan ise, "Çamur Köyü Şeyh Kasım Kümbeti denilince köylünün aklına 'Yarın kete, öbürsü gün kümbete' sözü geliyor. Halk arasında kümbet deyince kete hazırlığı yapıp kümbete pikniğe, geziye gitmek yaz aylarında yapılan bir gelenek olmuştur." dedi.

Şeyh Kasım Kümbeti'nin köylüler için buluşma yeri olduğunu ifade eden Çamur Köyü Muhtarı Hüseyin Coşar, "Halkımız kurbanlarını ve adaklarını orada kesiyor. Değerli bir zatın mevkii olduğu için ziyaret ediyoruz. Eğer bu kümbet tamir edilirse köyümüzde hareketlilik olur." diye konuştu.

Salim Aras bazı definecilerin bu kümbetteki taşları çalıp götürdüklerini ve tarihi eser aramak maksadıyla kümbetin çeşitli yerlerini tahrip ederek duvarlarını uçurduklarını dile getirdi.

Gümüşhane Kültür ve Turizim Müdürü Hüseyin Ateş, kümbetin yapı şekli itibari ile sekizgen olduğu için İslami ve Türk yapı tarzına benzediğini söyleyerek, "Kümbetin kitabesi tam okunamadığı için yapılış tarihi tam bilinmiyor. Ancak yapı tarzından Selçuklular tarafından yapıldığı tahmin ediliyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious