Şeyh Said'in cenazesi ailesine verilsin

Şeyh Said'in cenazesi ailesine verilsin.13868
  • Giriş : 29.06.2009 / 22:28:00

Diyarbakır'da bulunan Kürt Ulusal Birlik Hareketi (TEVKUR), 1925 yılında devlete karşı isyan başlattığı gerekçesiyle idam edilen Şeyh Said için anma töreni düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da 1925 yılında devlete karşı isyan başlattığı için idam edilen Şeyh Said ve 46 arkadaşı için Kürt Ulusal Birlik Hareketi (TEVKUR), Ulucami önünde basın açıklaması düzenledi. TEVKUR adına açıklamayı Kürtçe okuyan Sıtkı Zilan, kendilerine dayatılan bir savaş neticesinde, haksız yere ve meşru olmayan bir mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılan Şeyh Said ve dava arkadaşlarının şahadet yıldönümünü anmak amacıyla toplandıklarını söyledi. Zilan, şöyle konuştu:

“Bu olay, aynı zamanda Kürt millet gerçeğini ve Kürdistan coğrafyasının inkarının da miladını teşkil eder. Biz Kürtler, inkar, asimilasyon, katliam ve yok etme siyasetlerine rağmen, tarihimizi, aidiyetimizi, şehitlerimizi unutmadık ve unutmayacağız. Kürt halkının, kendi kadim toprakları üzerinde siyasi iktidar sahibi olması, kendi geleceğini özgürce belirlemesi en tabii hakkıdır. Bu hakkı hiç kimse ile tartışma konusu yapmayacağız. İlahi adalet, vicdan ve insanlık onuru da bunu emreder. Bu vesileyle, eğer devletin tarihi fırsat sözünden kasıt, çözüm ve iyi niyet ise zaman geçirilmeden, Kürt halkının özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalıdır. Kürt millet gerçeği ve Kürdistan coğrafyası üzerindeki siyasi iktidar hakkı, kendi kendini yönetme salahiyeti kabul edilmelidir. Bunun ilk adımı da Şeyh Said ve aziz dava arkadaşlarının naaşları ailelerine teslim edilmelisidir. Benzer akıbete maruz kalmış olan Said-i Kürdi ve Seyyid Rıza'nın da mübarek naaşları ailelerine teslim edilerek Kürt halkından ve ailelerinden özür dilenmelidir. Kürdistan şehitlerinin ruhları şad olsun.”

Ulucami önünde yaklaşık 20 kişiden oluşan TEVKUR üyeleri, Şeyh Said'in resimlerinin yer aldığı pankartı sokak çocuklarına taşıtması dikkat çekti. Ölenler için dua okunduktan sonra açıklama, güvenlik önlemleri altında sessizce sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*