"Seyirci kaldığımız için dün 5 kişi öldü"

  • Giriş : 08.04.2008 / 12:54:00

448 kan davasını çözen Sait Şanlı, Tarsus'taki katliama isyan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

GÜNEYDOĞU'daki kan davalarını çözdüğü için Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Sait Şanlı, Tarsus'ta dün 5 kişinin kan davası yüzünden öldürülmesine isyan etti. Şanlı, zamanında herkesin seyirci kalması ve müdahale etmemesi nedeniyle kan davalarının büyüdüğünü belirterek, “Eğer herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirip bu ateşe bir ibrik su dökseydi 5 kişi ölmezdi. Kan davası insanların içindeki Allah korkusunu bile yeniyor” dedi. Şanlı, dün katliama dönüşen kan davası nedeniyle Alman basınının da kendisini arayarak görüş aldığını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bugüne kadar 448 kan davasını çözen, 97 kız kaçırma ve yaralanma ile başlayan 106 husumeti barışla noktalayan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Sait Şanlı, Mersin'in Tarsus İlçesi'nde dün 5 kişinin öldüğü kan davasına isyan etti. Şanlı, Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'nde 20 yıl önce başlayan ve dün 5 kişinin ölümüyle devam eden kan davasının cahillikten başka bir şey olmadığını söyledi.

‘SEYİRCİ KALDIĞIMIZ İÇİN DÜN 5 KİŞİ ÖLDÜ’

Kan davasının insanların içindeki Allah korkusunu bile yendiğini söyleyen Şanlı şöyle konuştu:

“Bölgede girişimlerimiz sonucu kan davasını büyük oranda bitirdik. Bir kan davası başladığı zaman sorumlu olan herkes, olayı çözmek, barışı sağlamak yerine seyirci kalmayı tercih ediyor. İşte, ‘bananecilik’, ‘bizenecilik’ olayı bu boyutlara getiriyor ve katliamla sonuçlanabiliyor. Bu kan davalarının barışla sonuçlanması yerine kan dökülmesinde, bürokrasi, milletvekilleri, yetkililer dahil herkesin sorumluluğu vardır. Çünkü zamanında bir ibrikle söndürmeye yanışmadığımız ateş, daha sonra öyle büyüyor ki bakıyorsunuz bir zaman gelip sizi yakıyor. Onun için biz duyduğumuz her hadiseye zamanında gidip arabulucu olarak çözmeye çalışıyoruz. Tarsus'ta yaşanan bir vahşettir. Bir cahalet örneğidir. Bu böyle bitmeyecek yarın diğerleri bu kez karşı tarafı öldürmeye kalkacaktır. Bu çözülmezse böyle devam edecektir.”

‘TARSUS'TAKİ KATLİAM İÇİN ALMAN BASINI ARADI’

Güneydoğu'da yaşanan kan davalarını ve husumetleri barış ile sonuçlandırdığı için bir dönem Fransız AFP Ajansı tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Sait Şanlı, Tarsus'taki katliamla ilgili bugün yabancı gazetecilerin arayarak görüş aldığını söyledi.

Sait Şanlı, Türkiye'yi Avrupa karşısında zor duruma sokan kan davalarının artık gündemden çıkarılması için herkesin sorumluluk alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mersin'de bir kahveye baskın düzenlendi, 5 kişi öldü

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious