Seyirciz maçlara yeni formül

Seyirciz maçlara yeni formül.18031
  • Giriş : 29.03.2008 / 14:02:00

Hasan Doğan, gelecek sezon seyircisiz maçları bayanlara açmayı düşündüklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, kulüplere verilen cezaların kamuoyunda yanlış değerlendirildiğini ifade ederek, cezaların disiplin talimatlarına uygun olarak verildiğini söyledi.

Hasan Doğan, Futbol Federasyonu'nun yayıncı kuruluş Digitürk'le, federasyonun Levent'teki merkezinde yaptığı mevcut yayın hakkı bedellerinde iyileştirme anlaşmasının ardından, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat'ın seyircisiz oynama cezasıyla ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili sorusu üzerine Hasan Doğan, ''Kamuoyunda bu cezalar yanlış değerlendiriliyor. Herkes Tahkim Kurulu veya Disiplin Kurulu'ndaki arkadaşların bunları kendi kanaatlerine göre verdiğini sanıyor. Halbuki disiplin talimatlarında yazan hükümler o arkadaşları bağlıyor'' dedi.

''Bu kararlar o talimatlara uygun verilmiş midir, verilmemiş midir diye sorgulamıyoruz'' diyen Doğan, şöyle devam etti:

''Yorum yapan birçok kişinin o talimatlardan haberi olduğu kanaatinde değilim. Bu talimatlarda bir yanlışlık varsa oturur hep beraber düzenleriz ama arkadaşlarımızın bu talimatlara uygun hareket ettikleri yönünde en ufak tereddütüm yok. Yapılan hatalı işlere cezalar veriliyor. Seyirci küfür ediyor. Küfür eden seyirciyi tenkit etmiyoruz, ceza veren kurulu tenkit ediyoruz. Cezayı hiç kimse isteyerek vermiyor. Türk futbolundaki şiddetin bize ekonomik, psikolojik ve toplum olarak verdiği zararları iyi hesap etmemiz lazım. Bunları önlemek gayreti içinde olan kurullara da hepimizin destek olması lazım. Taraftarları birbirine ve federasyona düşman edecek şekilde davranmamak lazım. Hepimiz yeni bir sayfa açtık diyoruz, bu sayfadaki sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.''

-''SEYİRCİSİZ MAÇLARI BAYANLARA AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUZ''

Hasan Doğan, seyircisiz maç oynama cezası konusunda çalışmalarının olduğunu, gelecek sezon seyircisiz maçlarda tribünleri bayanlara açmayı düşündüklerini açıkladı.

Çirkin tezahüratın futbolu olumsuz etkilediğini anlatan Doğan, şöyle devam etti:

''Maçlarda çirkin tezahürat ve sahaya yabancı madde atılması zaman zaman oluyor ve bu cezalar veriliyor. Çirkin tezahürat futbolumuzun gelişmesine çok önemli dezavantajlar getiriyor. Çünkü çirkin tezahüratın olduğu yere diğer futbolseverler gelmiyor. O tezahüratlar olmasa, oralar eğlence dünyasına dönüşse, statlarımız çok daha kalabalık olacak. Bu nedenle bunun önlenmesi konusunda mutlaka bir ceza vermeniz lazım. Öteki taraftan baktığınızda boş tribünlere oynanan maçların hiçbir keyfi yok. Futbolda taraftar da oyuncu kadar o güzelliğin parçası. Önümüzdeki yıl için arkadaşlarımızın bir çalışması var. Belki bayanlara açmayı düşünüyoruz seyircisiz maçlardaki tribünleri. Belki bayanlar erkeklere örnek olur.''

-''ŞİKE İDDİASININ ÜZERİNE ÇOK CİDDİYETLE GİDİLECEK''

Federasyon başkanı Hasan Doğan, İstanbulspor Kulübü Başkanı Ömer Sarıalioğlu'nun açıkladığı şike iddiasının üzerine çok ciddi şekilde gidileceğini ve bunun en kısa sürede neticelendirileceğini söyledi.

Şike olayından medya aracılığıyla haberleri olduğunu kaydeden Doğan, şöyle konuştu:

''Başkanı davet ettik federasyona, dün gece ben de buradaydım geç saatlere kadar. Başkanımızın elindeki bütün bilgileri aldık. Ciddi iddialar var. Bunları Hukuk Kurulumuz değerlendiriliyor. Bir Şike Tahkik Kurulu hemen kurulacak ve çok kısa sürede bu olay neticelendirilecek. Son dönemde bahisle ilgili bir takım problemler gündeme geliyor. Bu soruşturma derinleşebilir. Üzerine çok ciddiyetle gidilecek. Türkiye'de bu tür işleri yapanlara hayat hakkı tanımama konusunda federasyonumuzun çok büyük kararlılığı var. En kısa sürede ilgili kişiler mevcut hukuk çerçevesinde cezaları varsa cezalandırılacak.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious