Seyit Onbaşı, mezarı başında anıldı

Seyit Onbaşı, mezarı başında anıldı.14459
  • Giriş : 18.03.2008 / 20:52:00

Attığı top mermisiyle İngilizlerin ünlü gemisini batıran ve Çanakkale Savaşları'nın seyrinin değişmesine vesile olan Topçu Onbaşı Koca Seyit, memleketi Havran'ın Kocaseyit Köyünde anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seyit Onbaşı'nın doğduğu Balıkesir'in Havran ilçesinin Kocaseyit köyünde yapılan törene Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, 19. Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Pac, Havran Kaymakamı Fatih Genel Havran Belediye Başkan Vekili Levent Gölkalp, Büyükdere Belediye Başkanı Hüseyin Asarlı, Kadıköy Belde Belediye Başkanı Sezgin İnan, mülki idari amirleri, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 93. yılı nedeni ile Kocaseyit Köyünde gerçekleştirilen törende Çanakkale Savaşları Kahramanı Kocaseyit'in kabrinin ziyareti ile başladı. Kabir ziyaretinde Vali Selahattin Hatipoğlu, Kocaseyit'in mezarına bir buket çiçek koyduktan sonra saygı duruşunda bulundu.

Okunan Kur'an-ı Kerim ve dualardan sonra Kocaseyit Anıt alanında saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması sonrası günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Vali Hatipoğlu, "93 yıl önce Çanakkale'de savaşarak bizim bu günlere yaşamamızı sağlayanlara bir kez daha burada şükran ve minnetle anıyoruz. Bizim görevimiz daha güzel yarınları gelecek nesillere bırakmaktır" dedi.

Daha sonra Havran Kaymakamı Fatih Genel Başta, vali ve tugay komutanı ve belediye başkanlarına Kocaseyit'in resmi bulunan tablolardan hediye etti ve Havran Kaymakamlığı'nca bütün ülke genelinde düzenlenen Kocaseyit Konulu 1. Ulusal Şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Programda, 276 kiloluk top mermisini sırtlayıp ateş eden ve İngilizlerin batırılamaz dediği Oceon zırhlısını sulara gömüp, Çanakkale Savaşı'nı sona ermesinde büyük rolü olan Topçu Onbaşı Seyit Çabuk'un anıt alanına dikilen 'heykelinin' açılışı ve resim sergisinin gezilmesinden sonra Kocaseyit Anıtı Çevre Düzenleme Projesinin tanıtımı sonrası, Kocaseyit'in torunlarının ziyaretiyle program son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious