Seyrantepe için son uyarı!

Seyrantepe için son uyarı!.19379
  • Giriş : 29.05.2009 / 22:13:00

TOKİ Başkanı Bayraktar: ''Elimden gelse sözleşmeyi bugün feshederim''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Seyrantepe Spor Kompleksi'nin inşaatının gecikmesi nedeniyle yüklenici firmaya ikinci kez ihtar çekilmesi ile ilgili olarak, ''İhtarnameyi çektikten sonra, sözleşmedeki bekleme süremiz 30 gün. Yoksa benim elimden gelse bugün feshederim o işi, hemen feshederim'' dedi.

Konu ile ilgili olarak TRT Türk Televizyonu'nda bir programda soruları yanıtlayan Bayraktar, firmanın finansman sorunu yaşamasını değerlendirirken, ''Eğer siz sağlamsanız, işinizi iyi yapıyorsanız, kriz hangi dönemde olursa olsun para bulunur. Bana göre en kolay şey para bulmak. Zor olan şey beceri, zor olan şey adam bulmak'' diye konuştu.

Bayraktar, Seyrantepe projesini Türkiye'de bu işi yapabilecek 5-7 firmaya ihale edilebileceklerini veya gerekirse TOKİ'nin tamamlayabileceğini söyledi.

TOKİ olarak yoğun bir çaba içinde olduklarını, konut yanında modern hayatın gerektirdiği hastane, okul, spor kompleksi gibi tesisleri de yaptıklarını anlatan Bayraktar, bunları yaparken en fazla zayıf yükleniciler nedeniyle sorun yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Sorunlarımızın başında, zayıf yükleniciler, müteahhitlik, yüklenici olma bakımından gerekli formasyona sahip olmayan ve onu kazanmayan yükleniciler geliyor. Devlet ve hükümet olarak en çok onlara yardım ediyoruz. Tabii Seyrantepe çok zor bir ihale, gelir paylaşımı da zor. Bu işe girecek olanın hem teknik donanımı, hem bilgi birikimi, hem beceri kabiliyeti, hem yaratıcılık özelliği, hem de maddi donanımı olması gerekiyor. Bu tip yükleniciler hem devlete zararlı oluyor, hem işlerimizi geciktiriyor, hem imajımızı bozuyor. Hem kendilerini de çok üzüyorlar. Seyrantepe'de bizim ikinci çektiğimiz ihtar. Başında güzeldi, ihaleyi yaptık, teminatını getirdi, TOKİ'nin ilk ödemesi gerektiren tutarı ödedi. Sonra işin yapım sürecinde 7-8 ay öncesinde bir sıkıntı oldu. Bir ihtarname daha çektik. O ihtarnamenin hükmü kalmadı. Niye; ihtarnameden sonra yeni bir ortak buldu, biz bu ortağı kabul ettik. Şimdi yine bir tıkanma oldu, yine bir ihtarname çektik. Tabi yasal süre, sözleşmedeki süremiz 30 gün olduğu için, yoksa benim elimden gelse bugün feshederim o işi, hemen feshederim. Nedir yasal gereği? Bakarım Türkiye;de bu işi yapabilecek en iyi 5 tane, 7 tane firmayı çağırırım. Aralarında yarışırlar, bu işi yaparlar. Bulamadım mı, TOKİ olarak biz yaparız. Paramız var bizim, yaparız.''

TOKİ'nin firmaya herhangi bir ücret ödemediğini, firmanın Seyrantepe'yi bitirdikten sonra Mecidiyeköy;deki arsayı yıkıp yeni proje uygulayacağını hatırlatan Erdoğan Bayraktar, TOKİ'nin izninden sonra konut projesindeki satışların başlayacağını kaydetti.

Bayraktar, ''Çok zor bir iş yani. Çok iyi bir hesap kitap gerekiyor. Para bulmak kolay. Eğer siz güvenilirseniz, eğer siz sağlamsanız, işinizi iyi yapıyorsanız, kriz hangi dönemde olursa olsun para bulunur. Bana göre en kolay şey para bulmak. Zor olan şey beceri, zor olan şey adam bulmak. Zor olan güvenilir insan bulmak. (Buradaki sıkıntı) bana göre para değil, bana göre konsepttir, burada işi yapabilmektir'' diye konuştu.

Şimdiye kadar firmaya çok önemli kolaylıklar sağladıklarının vurgulayan Bayraktar, ''Ama bundan sonra deniz bitti. Biz çok müsamaha ettik. İnanın babanın oğula yapmayacağı, kardeşin kardeşe yapmayacağı, anaların evlatlarına yapmayacağı kadar biz yardım ettik. Sadece buna değil, işini yapamayan müteahhitlerimize, işimiz devam edebilsin diye kendimizi riske atarak, kendimizi zorlayarak olağanüstü yardım ediyoruz'' dedi.

Bayraktar, bundan sonra, yüzde 100 garantiye almadan Seyrantepe projesini devam ettirmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*