Seyrantepe'ye Belediye'den onay

Seyrantepe'ye Belediye'den onay.14935
  • Giriş : 15.06.2007 / 22:44:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, TOKİ'nin yapacağı Seyrantepe Stadı ile Ali Sami Yen Stadının imar planlarını oy birliğiyle kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükşehir Belediye Meclisinin Haziran ayı toplantısı, Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet başkanlığında, Saraçhane'deki Belediye Sarayında gerçekleştirildi.

Toplantıda, TOKİ'nin 19 Temmuz'da ihalesini yapacağı Seyrantepe Stadı ile Ali Sami Yen Stadının imar planları, Meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Seyrantepe'deki 384 bin 398 metre karelik alanı ''Spor Tesisleri Alanı, Sağlık Tesisleri Alanı, Turizm ve Ticaret Alanı, Park Alanı'' olarak belirleyen Büyükşehir Belediyesi, TOKİ'nin talep ettiği 3 emsali 2,5'a indirdi ve bodrum katların emsale dahil edilmemesine karar verdi.

Buna göre, arazinin 120 bin metre karesinde Seyrantepe Stadı, 218 bin metre karelik alanda yeni Şişli Etfal Hastanesi ve 46 bin metre karelik bölümde ise turizm ve ticaret merkezi yapılabilecek.

Turizm ve ticaret merkezi olarak belirlenen alanda, 2 emsal ve serbest yükseklik şartlarında 91 bin 917 metre kare inşaat yapılabilecek.

Karara göre, Ali Sami Yen Stadı arazisi de spor alanından çıkarılarak, turizm ve ticaret alanı haline getirilirken, 2.5 emsalli imar planları çerçevesinde 36 bin 767 metre karelik Ali Sami Yen Stadının yerine otel, alışveriş merkezi veya rezidans yapılabilecek.

Öte yandan, Ali Sami Yen Stadı arazisinin 2.5 olan emsalinin 3'e çıkartılması yönündeki teklif ise yoğunluk artırıcı bulunduğu için oy çokluğuyla reddedildi.

Ali Sami Yen Stadının toplam alanının 23 bin 441 metre karesi turizm ve ticaret merkezi, 12 bin metre karesi rekreasyon alanı ve zemin altı otopark, 849 metre karesi de park olacak.

Projenin uygulama aşamasında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanlığı ve Alemdağ Füze Üs Komutanlığının görüşlerine uyulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious