Şeytan çıkaranlara hapis cezası verildi

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Romanya'da "şeytan çıkarma" uygulaması sırasında bir rahibeyi öldüren rahip 14 yıl, 4 rahibe ise 5 ile 8 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Resmi haber ajansı Rompress'in haberine göre, rahibe Irina Maricica Cornici (23), Romanya'nın kuzeyindeki Tanacu köyündeki Kutsal Üçleme rahibe manastırında Haziran 2005'de yapılan uygulama sırasında ölmüştü.

Manastırın rahibi olan Daniel Corogeanu'nun (31) yönettiği şeytan çıkarma uygulaması sırasında, rahibe Cornici günlerce bir haça zincirle bağlanmış halde aç susuz bırakılmış, daha sonra da hayatını kaybetmişti.

Davaya bakan Vaslui kasabası mahkemesi, rahip ve 4 rahibeyi, ölen rahibeyi esir tutmak, bunun sonucunda ölümüne neden olmaktan suçlu buldu. Uygulamayı yöneten rahip Corogeanu 14 yıl, rahibelerden biri 8 yıl, diğer üçü ise 5'er yıl hapse mahkum oldu.Sanıkların avukatı temyize başvuracaklarını söyledi.

Rahibe Cornici'nin ölümü Romanya'da büyük tepki uyandırmış, Ortodoks Kilisesi, Tanacu'daki şeytan çıkarma uygulamasını "tiksindirici" diye niteleyerek kınamış, kilisenin rahibini rahiplikten atmış, 4 rahibeyi ise aforoz etmişti.
Vatikan 1999'da, 1614 tarihli şeytan çıkarma yönergesinden sonra konuyla ilgili yayınladığı ilk yeni yönergesinde, rahiplerden, şeytan çıkarma uygulanacağına karar verileceği zaman, modern psikiyatrinin de dikkate alınmasını istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious