“Şeytan taşlama” yanlış mı?

“Şeytan taşlama” yanlış mı?.15047
  • Giriş : 04.10.2008 / 09:26:00

Hacda şeytan taşlamanın İslam’da yeri olmadığı açıklamaları ilahiyatçıları kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslam dünyasının en büyük ibadeti olan hacca günler kala, bu ibadetin en önemli ritüellerinden olan şeytan taşlama konusunda tartışma yaşanıyor. Marmara Üniversitesi öğretim üyesi ilahiyatçı Prof. Bayraktar Bayraklı, şeytan taşlamanın İslam'da yeri olmadığını savunarak, “Abuk subuk işler yapılıyor” diye eleştirince diğer ilahiyatçılar ayağa kalktı.

Prof. Bayraklı, pek çok yanlış bilinenin düzeltilmesi gerektiğini belirterek “Bakara suresinde Allah neler yapılacağını söylüyor. Bunu diyen Allah Mina'da şeytan taşlayacağını unutmuş sanki. Allah'a hakaret ediyorlar” dedi.

Fikre karşı çıkan eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Nuri Yılmaz ise “14 asırdır bu iş yapılmaktadır” diyerek şunları söyledi:

“İslam'da yeri vardır. Hz. Peygamber kendisi de bizzat yapmıştır. Yok demeye de kimse itibar etmez. Doğru değil böyle tartışmalar. Halkın kafasını karıştırmanın manası yok. O bir semboldür. Dinin formatıyla oynanmaz.”

Dinişleri Yüksek Kurulu eski üyesi Prof. Saim Yeprem de “Müslümanlar bin 400 seneden beri yapıyorlar. Her şeyin Kuran'da bulunması gerekmiyor” diyerek Bayraklı'yı eleştirdi.

Şeytan taşlamanın farz olmadığına dikkat çeken Prof. Beyza Bilgin ise “Hadiste, Kuran'da yoktur ama dini yaşamda her zaman yeri vardır” dedi.

Öte yandan Prof. Filiz Şahin şeytan taşlamayı reddetmenin “halk bilimi ve sosyolojik açıdan doğru olmadığını” savundu.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*