Şeytanın aklına gelmez

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Van polisi, bu yılın 11 ayında rekor miktarda uyuşturucu ele geçirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünya üzerinden Avrupa ve Amerika'ya yapılan uyuşturucu sevkıyatında Doğu Akdeniz, Kuzey Karadeniz ve Balkan rotası olmak üzere üç güzergah kullanılıyor.

Türkiye'ye yapılan sevkıyat İran üzerinden Van'a, Irak üzerinden Hakkari'ye giriş yaparak Avrupa ülkelerine ve Amerika'ya gönderiliyor.

Uyuşturucu sevkıyatında kullanılan illerden biri olan Van'da uyuşturucuyla mücadele kapsamında, Van Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri 2006 yılının 11 ayında 60 operasyon düzenledi.

Narkotik köpekleri “Barbar” ve “Şadok”un da kullanıldığı operasyonlarda, bin 217 kilo saf eroin, 8 milyon 982 bin 552 kök Hint keneviri, 854 kilo 521 gram esrar ve 2 bin 760 litre asitanhidrit ele geçirildi, 99 kişi tutuklandı.

Van Emniyet Müdürlüğünün 13 ilin Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle yaptığı ortak operasyonlarda ise 2006 yılı içinde 541 kilo 720 gram eroin ile 436 kilo 480 gram esrar ele geçirildi.

UYUŞTURUCU SEVKIYATINDA KULLANILAN YÖNTEMLER

Uyuşturucu sevkıyatında uyuşturucu tacirlerinin son dönemlerde çeşitli yöntemleri denediklerini belirten yetkililer, şunları kaydettiler:

“Uyuşturucu sevkıyatında çeşitli yöntemler kullanılıyor. Eroin, koli bandıyla naylon torbaya sarılıyor. Eroinin koli bandıyla sarılmasının nedeni hava şartlarından uyuşturucunun etkilenmemesi. Uyuşturucu bu yöntemle 3-4 yıl dayanıklılığını koruyabiliyor. Bir diğer yöntem ise günlük kullanılan uyuşturucuların değişik paketler içinde bırakılması. Uyuşturucu, eldiven ve balon içinde başka yerlere sevk edilebiliyor. Yaptığımız çalışmalarda uyuşturucu sevkıyatının Van ve Hakkari'de toplumsal olaylar ve terör olaylarının artığı dönemlerde daha fazla yapıldığını tespit ettik.”

KÖPEK İDRARI, DOMUZ YAĞI VE ACI BİBER

Van Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürü Mustafa Uçkan, uyuşturucu sevkıyatı sırasında araçta yapılan özel bölmelerde (zula) narkotik köpeklerini şaşırtmak amacıyla çeşitli yöntemler kullanıldığını anlattı.

Uçkan, sevkıyat için hazırlanan ve koli bandıyla sarılan uyuşturucu paketlerinin üzerine domuz yağı ve acı toz biber sürülerek narkotik köpeklerinin koku almalarının önlenmeye çalışıldığını söyledi.

Bu yöntemin genellikle gizli bölmelerde kullanıldığını vurgulayan Uçkan, ”Araçta yapılan özel bölmede uyuşturucunun olmadığı kısma dişi köpek idrarı bırakılarak arama yapan narkotik köpeğinin dikkati tamamen dağıtılıyor. Bu yöntemler karşısında araçtan uzaklaşan köpekler yerine konuda uzmanlaşmış personel, araçta arama yaparak zulaları ortaya çıkarıyor” dedi.

Van'daki köpek eğitim merkezinin, Ankara'dan sonra ikinci eğitim merkezi olduğunu belirten Uçkan, şunları kaydetti:

“Bu köpeklerimiz Türkiye çapında dereceye giren köpeklerimizdir. Özellikle 'Barbar' adlı köpeğimiz Türkiye genelinde birincilik elde etmiştir. Van ve ilçelerinde yapılan uyuşturucuyla mücadelede 1 yıl içinde 2 tona yakın uyuşturucu ele geçirilmesinde büyük katkı sağlamıştır. Bu başarı köpeklerimizindir. Köpekler sayesinde uyuşturucuyla mücadelemizin başarısı artmıştır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious