'Şeytanın aklına taş getirmeyin'

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Baykal, Lübnan'a asker için mutabakat arayan Gül'e, Hizbullah'a sempatinin artabileceği uyarısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Gül dün asker gönderme konusunda bilgi vermek için CHP lideri Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Gül, Türkiye'nin barış gücüne katılması halinde cephede değil sıhhiye ve lojistik destekle geri hizmette olacağına işaret etti.

Lübnan, Somali değil

Baykal ise Lübnan'a asker göndermeye karşı olduğunu belirterek Gül'e aynen şunları söyledi: "Lübnan Somali değil. Türkiye'yi gözü kapalı Lübnan'a sokmayın. Biz bu coğrafyanın unsuruyuz, bir dini ve etnik kavgada taraf durumuna düşebiliriz."

Tabanınızı düşünün

"Şeytanın aklına taş getirmeyin, asker giderse sosyolojik olarak taraftarlar çıkacak, toplumsal tepki büyüyecektir. Kendi tabanınızı düşünün. Bu bizden çok sizin meselenizdir. Sıkıntıya düşmemek için uzak durmalıyız."

Önce toka, sonra acıbadem

Dışişleri Bakanı Gül, CHP Genel Merkezi'ne yanında Müsteşar Ali Tuygan, Ortadoğu'dan Sorumlu Daire Başkanı Bozkurt Aran ve Danışman Altay Cengizer ile gitti. Baykal, Gül'le tokalaştıktan sonra acıbadem kurabiyesi ve meyve suyu ikram etti.

'Şeytanın aklına taş getirmeyin'

CHP Lideri Baykal, Lübnan'a asker gönderme konusunda bilgilendirmeye gelen Dışişleri Bakanı Gül'ü, "Lübnan Somali değil" diye uyararak "Türkiye'yi tehlikeye atmayın" dedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lübnan'a asker gönderme konusunda ulusal mutabakat yakalamak ve anamuhalefeti bilgilendirmek amacıyla CHP lideri Deniz Baykal'a yaptığı ziyarette CHP'den destek bulamadı. Lübnan'a gönderilecek askeri güce Türkiye'nin girmemesi gerektiğini savunan Baykal, toplantıda "Lübnan, Somali değil. Biz bu coğrafyanın unsuruyuz. Bir din ve etnik kavgada taraf konumuna düşebiliriz. Bir cam fanusun içinde yaşıyoruz. Uzak durmamız lazım aksi takdirde Türkiye her türlü sıkıntıyla karşı karşıya kalabilir" dedi. Gül, dün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan, Ortadoğu'dan Sorumlu Daire Başkanı Bozkurt Aran ve Danışmanı Altay Cengizer ile CHP Genel Merkezi'ne giderek, Baykal'a Lübnan'a asker gönderme konusundaki son gelişmeler ve uluslararası gelişmeleri aktardı.

TEZKERE HATIRLATMASI

Gül ve beraberinde gelen yetkililer, Türkiye'nin barış gücüne katılması halinde lojistik ve sıhhiye birlikleri olarak cephede değil geri hizmetlerde yer alabileceğini vurguladı. CHP ise Lübnan'a asker gönderme konusunda 1 Mart tezkeresindeki tutumunu takınmaya kararlı. Gül'e acıbadem kurabiyesi ve meyve suyu ikram eden Baykal, dostane havada geçen toplantıda, "Şeytanın aklına taş getirmeyin. Asker giderse sosyolojik olarak taraftarlar çıkacak, toplumsal tepki büyüyecektir. Kendi tabanınızı düşünün Bu bizden çok sizin meseleniz" dedi. Baykal'ın bu sözleriyle hükümeti, bu güce girmesi halinde Türkiye'de Hizbullah sempatisinin artabileceği konusunda uyardığı belirtiliyor. Toplantı sonrasında basının karşısına çıkan Baykal, şöyle dedi: "Barış Gücü'nden beklenen Güney Lübnan'daki Hizbullah milis gücünü yok etmektir. Bu da çatışmayı öngören bir görev tanımıdır. Böyle bir görevde Türkiye'nin bulunmasını talep etmek doğru değildir."

HİZBULLAH SEMPATİSİ

Baykal, bir başka soru üzerine, Gül'ün hükümet içinde bu konuda bir ihtilafın tarafı olduğu izlenimini almadığını söyledi. Baykal, "Biz dikkat diyoruz. Olayın risklerini iyi hesaplayın. Gözü kapalı sokmayın diyoruz. Burası Ortadoğu. Taraflardan birisi Hizbullah ve söz konusu olan Hizbullah'ın tasfiye edilmesi. Biz bunları söylüyoruz. Herkes vicdanında bunları değerlendirmelidir" dedi. Baykal, asker göndermek için Meclis kararı gerektiğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious