Seyyar satıcılardan şikayetçiler

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin dört bir yanında Selimiye Camisi'ni görmeye gelen ziyaretçiler, cami avlusunda zorla bir şey satmaya çalışan seyyar satıcılardan şikayetçi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin çeşitli illerinden camiyi ziyarete gelen vatandaşlar, seyyar satıcıların baskısından şikayetçi olduklarını belirterek, "Zorla bir şey satmaya çalışıyorlar. Bu tür kişiler kent adına hiç iyi izlenim bırakmıyor." dedi.

Düzce'den ailesi ile birlikte Selimiye Camisini gezmeye gelen Yakup Işık(53), "Cami avlusunda ziyaretçiden çok seyyar satıcı var. Bunlara kimse engel olmuyor. Ortalıklarda ne polis var ne zabıta." diye konuştu.

Seyyar satıcıların camiye gelen ziyaretçileri göz göre göre rahatsız ettiğini söyleyen Işık, "Cep telefonumdan 155 polis imdadı aradım. İl dışından geldiğimi ve seyyar satıcılar tarafından rahatsız edildiğimi söyledim. Karşımdaki kişi ise 5 dakika içinde ekip göndereceğini söyledi. Bir saat geçmesine rağmen ne polis geldi, ne zabıta geldi." dedi.

Arkadaşları ile birlikte İstanbul'dan gelen Bahadır Tuncer ise, seyyar satıcıların kendisine zorla Cevşen sattığını söyledi. Bu tür çirkin görüntülerin Mimar Sinan'ın ustalık eserine yakışmadığını ifade eden Tuncer, "Seyyar satıcılar cami avlusunu adeta istila etmişler. AB'ne sınır bir kent olan Edirne'de yetkililer buna bir an önce çözüm bulmaları gerekiyor." ifadesini kullandı.

Selimiye Camisi yetkilileri, camiye gelen ziyaretçilerin seyyar satıcılar tarafından rahatsız edildiğini doğrularken, "Bir çok ziyaretçi rahatsız olduklarını bize gelip söylüyorlar. Biz de zabıtayı ve polisi arıyoruz. Bu tür kişilerin cami dışında adamları var. Polis veya zabıta gelmeden haberleri oluyor ve hemen kaçıyorlar. Polis gittiğinde ise tekrar geri geliyorlar." şeklinde konuştu.

Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Selimiye Camisi ve çevresinde özellikle Cumartesi ve Pazar günleri ekiplerin sürekli yaya olarak seyyar satıcıları engellemeye çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious