Sezaryen, tıbbi gerekçelerle yapılmalı

Sezaryen, tıbbi gerekçelerle yapılmalı.9066
  • Giriş : 25.10.2007 / 11:24:00

Rehberde; Sezaryen planlanırken, riskler göz önüne alınmalıdır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, sezaryenle doğumun azaltılmasına yönelik çabaların artırılmasını istedi.

Genel müdürlük tarafından hazırlanan rehberde, sezaryen ile doğumun cerrahi bir girişim olduğu, tıbbi gerekçelerle yapılmasının amaçlandığı belirtildi. Rehberde; "Sezaryen planlanırken, gebeye ve gebeliğe özgü yararları ve riskleri göz önüne alınmalıdır. Annenin istemi, sezaryen için tek başına yeterli bir neden olmamakla beraber, kişiye ait aşırı korku, endişe, panik gibi psikolojik durumların varlığı göz önünde bulundurulmalıdır." denildi.

Doğum hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artırılmasına yönelik bütüncül bir yaklaşım oluşturma amacıyla hazırlanan 'Doğum Eylemi Yönetim Rehberi'nde anne adaylarına yeterli ve doğru danışmanlık verilmesi gerektiği vurguladı. Rehberde, "Sezaryen kararı, her hastanın bulguları bireyselleştirilerek verilmelidir.

Tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi, sezaryen olgularında bilgilendirilmiş ve aydınlatılmış hasta onama formu alınmalıdır." ifadelerine yer verildi. 2003 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'na göre doğumların yüzde yüzde 78'i sağlık kuruluşlarında yapılırken yüzde 17'si sağlık personeli yardımı olmadan gerçekleşiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious