Sezaryeni tercih etmeyin

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Türkiye'de sezeryanla doğumun son yıllarda arttığını vurgulayarak, ihtiyaç olmadıkça bu konuda kimsenin hekimlere talepte bulunmamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Değerlendirme toplantısında Elazığ'da da sezeryanla doğum oranında büyük oranda artış tespit ettiklerini anlatan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Akdağ, "Türkiye'de böyle kötü bir alışkanlığı gittiğimiz bütün illerde görüyoruz. Bakanlık olarak üniversitelerle birlikte ciddi bir araştırma başlatıyoruz. Lütfen ihtiyaç olmadıkça aileler hekimlerine sezeryan konusunda talepte bulunmasın." dedi. Sezeryan talebinde son yıllarda artış yaşandığının altını çizen Bakan Akdağ, "Sezeryan ancak ihtiyaç duyulunca başvurulacak çocuk sahibi olma yöntemidir. Bunun için normal doğumdan vazgeçmemeliyiz." şeklinde devam etti.

Bakan Akdağ, sezeryanla doğumların arttığına işaret ederek, "Ben anne adaylarının yakınlarına sesleniyor ve sezeryanın farkında olsunlar diyorum. Doğum tamamen fizyolojik bir olaydır. Çok zaruri olmadıkça sezeryanla sonlandırılmayıp, normal yolla çocuk sahibi olunmalıdır." şeklinde uyarıda bulundu.

Bunun yanında anne ve bebek ölümlerinin annelerin eğitimiyle doğru orantılı olduğunun üzerinde duran Bakan Akdağ, "Bu konunun özellikle kız çocuklarının eğitimi ile yakın ilgisi var. Bu nedenle ailelerin özellikle kırsalda kız çocuklarının eğitim seviyelerini yükseltmesi lazım." dedi.

Bakan Akdağ, ayrıca Elazığ'da sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte büyük mesafe kat edildiğini vurguladı. Elazığ'ın uzman hekim sayısı bakımında da Türkiye'nin önde gelen şehirleri arasında olduğuna vurgu yapan Bakan Recep Akdağ, "Burada ilginç bir sonuç şu ki, Elazığ'da tam zamanlı çalışan hekim sayısı biz göreve başladığımızda yüzde 23'lerde iken, şu anda bu oran yüzde 70'lere ulaşmış durumda." şeklinde konuştu. Bakan Akdağ, ayrıca aile hekimliği konusunda da büyük ilerleme kaydedildiğini vurgulayarak, yakın bir zamanda kentte uygulamaların başlayacağını söyledi.

Özel bir otelde düzenlenen toplantıya Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın yanı sıra Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Elazığ milletvekilleri ve sağlık personeli katıldı. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, toplantının ardından karayolu ile Malatya'ya geçti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious