Sezen Aksu'dan Akşam Gazetesi yazarına dava

Sezen Aksu'dan Akşam Gazetesi yazarına dava .10757
  • Giriş : 18.03.2008 / 11:30:00

Minik Serçe kendisini PKK sempatizanı olarak gösteren yazara dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk pop müziğinin ünlü ismi Sezen Aksu, köşe yazısında kendisine hakaret ettiğini ileri sürerek şikayetçi olduğu Akşam Gazetesi yazarı Burhan Ayeri hakkında açılan 'Basın Yoluyla Hakaret' davasında ifade verdi.

Türk pop müziğinin ünlü ismi Sezen Aksu, köşe yazısında kendisine hakaret ettiğini ileri sürerek şikayetçi olduğu Akşam Gazetesi yazarı Burhan Ayeri hakkında açılan 'Basın Yoluyla Hakaret' davasında ifade verdi. Aksu, birçok habere toleranslı yaklaştığını ancak davaya konu olan yazının sınırı aştığını belirterek "33 yıldır kamuoyu önündeyim. Davaya konu olan yazı beni PKK sempatizanı olarak göstermektedir. Bu durum beni ve ailemi tehlikeye düşürmüştür" şeklinde ifade verdi.

Akşam Gazetesi yazarı Burhan Ayeri, 18 Haziran 2007 tarihli köşe yazısında Nevruz kutlamalarına katılarak PKK lehine atılan sloganlara sessiz kaldığını belirttiği Sezen Aksu'yu eleştirmişti. Yazısında 'Minik Serçe Mehmetçik'e şiir yazdı diye alkış tufanı kopuyor. Peki, aynı Serçe değil miydi 'Nevruz alanlarında' şarkılar-türküler söyleyen? Biji Apo, biji PKK sloganları ve de ERNK çaputları ile Öcalan posterleri arasında gülücükler dağıtan. Şimdi ne oldu da Mehmetçik'e bu ağıtı yazdı. Sezen Hanım da 'Değiştim ve gelişimciler' safına katıldıysa ondan tek bir isteğimiz var, çıksın ekranların karşısına ve "PKK, eli kanlı terör örgütüdür' desin." ifadelerine yer vermişti. Bu yazı üzerine Sezen Aksu, Ayeri hakkında şikâyette bulunmuştu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı şikayeti haklı bularak gazeteci Burhan Ayeri hakkında "Basın yoluyla hakaret" suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Davanın ilk duruşması Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sezen Aksu mahkemeye avukatı ile birlikte gelirken, Akşam yazarı sanık Burhan Ayeri'yi avukatı temsil etti.Duruşmada şikâyeti sorulan Sezen Aksu, "33 yıldır kamuoyu önündeyim. Hakkımda yapılan haberlere mümkün olduğunca olgun yaklaşmaya çalışıyorum. Ancak bu yazıda bir doz aşımı var. Çocuğum ve ailem için tehdit unsuru oluşturmaktadır. Bu yazı 'Mehmet' adlı şiirim üzerine yazılmıştır. Ancak hiçbir dayanağı yoktur. Medya ya da kamuoyu önünde polemiklerden hoşlanmadığım için hukukun üstünlüğüne sığındım. Şikâyetçiyim. Uzlaşmak da istemiyorum." şeklinde ifade verdi. Aksu'nun ifadesinin ardından esas hakkındaki görüşünü açıklayan mahkeme savcısı, sanık Burhan Ayeri hakkında 'Basın yoluyla hakaret' suçlamasıyla dava açılmış olmasına rağmen, yasalarda belirtilen 2 aylık dava açılma süresinin geçmesinden dolayı zaman aşımından davanın düşürülmesine karar verilmesi talep etti.

Savcının mütalaasının ardından söz alan Sezen Aksu'nun avukatı Gökçe Kılıçgülseren, "Biz şikâyetimizi Eyüp Adliyesine yapmıştık. Ancak oradan takipsizlik kararı ile buraya geldi. Dava bu nedenle geç açıldı. Yazılı olarak beyanlarımızı sunacağız" dedi. Mahkeme, duruşmayı eksiklerin giderilmesi için erteledi.

Adliye çıkışında karnı acıktığı için pastaneden sandviç alan Sezen Aksu, karşısında basın mensuplarını görünce şaşırdı. Yemek yerken görüntülenmek istemeyen Aksu, basın mensuplarından sandviçini bitirdikten sonra görüntü almalarını istedi. Aksu, gazetecilerin "Davayı neden açtınız" sorusuna, "Ara sıra dozunu kaçıran kişilere hukuki yollarla müdahale etmek gerekiyor" cevabını verdi. Aksu, adliyeden ayrılmak üzere Chevrolet Explorer marka aracına binerken kendisine sevgi gösterisinde bulunan hayranlarıyla kısa süre sohbet etti.

Sezen Aksu'nun 'Mehmet' adlı şiiri :

Mehmet daha çok küçüksün Mehmet,
Bilmiyorsun tabii neden bu sonsuz nöbet,
O kadar vaktin olmadı zaten,
Ama sen ümit etmeye devam et,
Mehmet, bilemiyoruz Mehmet,
Böyle mi sürecek bu ilelebet,
Değişir mi dünya, döner mi devran,
Sen ümit etmeye devam et,
Öyle bir karanlık kutu ki insan,
Kimse hakiki bir cevap veremez sorsan,
Söz dediğin insan icadı lisan,
Ama sen yine de hep hayattan bahset,
Mehmet gitmiyor gözün gözümden,
Hiç büyümemişsin tanıdım çocuk yüzünden,
Kan geldi kederden özümden,
Sen anacığını düşün çok dikkat et,
Mehmet küçücüksün Mehmet,
İnsan soyu böyle en nihayet,
Öteki desen beriki desen,
Kendini de, bizi de, dünyayı da affet

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious