Sezen Aksu'nun organları 5 kişiye hayat umudu oldu

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Kocaeli'de yaşayan Sezen Aksu (26) isimli annenin beyin ölümü gerçekleşince, organları bağışlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmit, Turgut Mahallesi'nde oturan Sezen Aksu, geçirdiği beyin kanaması sonucunda geride 3 yaşında bir çocuk bırakarak hayata gözlerini yumdu. Ancak, Aksunun yakınları son anda organlarını bağışlayınca Sezen Aksu, beş kişi için hayat umudu oldu. Gözleri, midesi, karaciğeri, akciğeri ve böbrekleri bağışlanan Sezen Aksu'nun yakınları, "Ölüm acısını başkaları da tatmasın." diyerek bu kararı aldıklarını söyledi. Aksu'nun organlarının kimlere verildiği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Eşinden ayrıldıktan sonra Turgut Mahallesi Abidin Aral Sokak'ta anne ve babasıyla birlikte yaşamaya başlayan Sezen Aksu, dün aniden fenalaştı. Beyin kanaması geçiren Aksu, Kocaeli hastanelerinde yoğun bakım ünitelerinde boş yer olmadığı için hastane hastane dolaştırıldı. Son olarak sevk edildiği İstanbul Kartal Araştırma ve Uygulama Hastanesi, sosyal güvencesi olmayan Aksu'yu kabul etmek için 2 bin YTL istedi.

Kızlarını yaşatmak için kredi kartıyla para çeken ailenin umutları Sezen Aksu'nun beyin ölümünün gerçekleşmesiyle yıkıldı. Bunun üzerine amca Turan Aksu, abisi Muzaffer Aksu'yu ikna ederek yeğeninin organlarının bağışlanmasını sağladı. Sezen Aksu'nun böbreği, karaciğeri, akciğeri, gözü ve midesi alınarak organ nakli için Florance Nightingale Hastanesine gönderildi.

Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açıklanan rakamlara göre, Kocaeli'de 2000 yılında 2, 2001 yılında 15, 2002 yılında 31, 2003 yılında 84, 2004 yılında 63, 2005 yılında 37 ve 2006 yılının ilk üç ayında ise 5 kişi organ bağışında bulunmuş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious