Sezer, Başbakan'a çattı

Sezer, Başbakan'a çattı.10135
  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Başbakan Erdoğan'ın teröre gösterdiği "sabrın" bedelinin, her gün 3-5 vatan evladının canıyla ödendiğini belirtTİ.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSP lideri Sezer, partisinin Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Niğde ve Kahramanmaraş'tan il gençlik kollarınının Çukurova Sürmeli Oteli'nde gerçekleştirdiği "DSP Çukurova Bölgesi Gençlik Meclisi" toplantısına katıldı. Sezer, "Başbakan Sezer" sloganlarıyla karşılandı. Genel Başkanlarını sevgi gösterilerinde bulunan DSP'li gençler, zaman zaman "Tekbir Hidayete, Tedbir Selamete, Erdoğan Felakete Götürür", "Gençlerimizin kanı akıyor, Erdoğan bakıyor" yazılı dövizler açtı.

Gençlik Meclisi'nin açılış konuşmasını yapan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye'nin geleceğinin gençlerde olduğunu dile getirerek, "Geleceğimize güveniyorum, çünkü gençler burada" diye konuştu.

Türkiye nüfusunun yüzde 60'ını, 30 yaş altı gençlerin oluşturduğuna dikkat çeken Sezer, "Avrupa'nın nüfusu yaşlanırken, Türkiye bu genç nüfus zenginliğinden yeteri kadar yararlanamıyor. Bugün ülkemizde okullaşma oranı ilköğretimde yüzde 92, ortaöğretimde yüzde 50'ler civarında, yükseköğretimde ise yüzde 10 gibi düşük bir oranda. Ne yazık ki gençlerimizi öğrenimleri süresince mesleksizleştiriyoruz. Bugün ÖSS için Türkiye'de 9 milyar dolar para harcanıyor. Bu 9 milyar dolara 17 üniversite kurulabilir. Gençlerimize yükseköğretim yolu açılır." şeklinde konuştu.

Gençlere sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal yönden yeteri kadar eğilinmediğini dile getiren Sezer, şöyle devam etti: "Nüfusumuzun yüzde 60'ını oluşturan gençlerimiz, bugün ülke yönetiminde söz sahibi değiller. Ülkede halen seçilme yaşı 30. Gençler, bugün parlamentoda temsil edilmiyorsunuz. Eğer siyasette birtakım sıkıntılar yaşanıyorsa, gençlerin siyasette yeterince yer almamasından kaynaklanmaktadır. Gençler partilerin üvey evlatları değil, asli unsurları olmalıdır."

Sezer, salonda bulunan gençlere seslenirken, "Aslında gençlerin siyasette olmadığını konuşma notlarım arasına almıştım. Ama bugün sizleri burada görünce DSP hariç, gençler siyasette yeteri kadar yok demek daha doğru olacaktır." dedi.


"KESİNTİSİZ EĞİTİMİ 12 YILA ÇIKARARAK, EĞİTİMDE KÖKLÜ REFORMLAR YAPACAĞIZ"


Gençlerin başlıca sorunları arasında eğitimin ilk sırayı aldığını anlatan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AK Parti iktidarı döneminde eğitim sorununun daha da derinleştiğini ileri sürdü. Meslek liselerinin, İmam Hatipler yüzünden işlevsizleştirildiğini savunan Sezer, "Bundan bizim İmam Hatiplere karşı olduğumuz anlamı çıkarılmasın. Bu bahane edilerek, meslek liseleri işlevinden uzaklaştırıldı. AK Parti, eğitimin ulusal olma niteliğini kaybettiriyor. Projeleriyle iktidara hazırlanan DSP iktidarında ağırlığı AK Parti döneminde iyice çıkmaza dönen eğitime vereceğiz. Kesintisiz eğitimi 12 yıla çıkararak, eğitimde köklü reformlar yapacağız. Meslek liselerinin önünü açarak, kendi alanlarıyla ilgili yüksek öğrenim yapma imkanına kavuşturacağız." diye konuştu.

Konuşmasında son günlerde tırmanışa geçen terör olaylarına da değinen Sezer, Türkiye'nin son günlerde hergün 3-5 evladını teröre kurban verdiğini belirtirken, "Yüreklerimiz kan ağlıyor." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin terör belasından kurtulması gerektiğine dikkat çeken Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk halkının buna gücü var. Halkın inancı en büyük silahımız. Ancak AK Parti iktidarı bu gücü arttırmak yerine zayıflatacak yollara başvuruyor. Gençlerin kanı akarken Başbakan Erdoğan, Ağrı'da yaptığı konuşmada, teröre sabırla yaklaştığını söylüyor. Kendisine buradan sesleniyorum. Erdoğan'ın teröre gösterdiği sabrın bedelini, her gün üç-beş evladımız kanı ile ödüyor. Senin sabrına bizim sabrımız kalmadı. Terör konusunda ricacı olarak, terör belasından kurtulamayız. Halkın senin sabrına sabrı kalmadı. Sabrın sonu DSP iktidarı olacaktır."

Sezer'in konuşmasından sonra, "DSP Çukurova Bölgesi Gençlik Meclisi" toplantısı, DSP Genel Merkez Gençlik Komisyonu Başkanı Emrah Konuralp'ın başkanlığında, Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Niğde, Hatay ve Osmaniye il temsilcilerinin konuşmalarıyla sona erdi. Toplantıya çok sayıda partili gencin yanısıra, parti il ve ilçe başkanları ile yöneticileri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious