Sezer, Baykal'ı Çankaya'ya yürümeye davet etti

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP ile birlikte 1 milyon kişiyle Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasını engellemek için Çankaya'ya yürümeye hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Yücel Aşkın'ın davetlisi olarak Van'a gelerek Kültür Merkezi'nde 'Kültür ve Siyaset" bir konferans verdi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, konuşmasında Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını engellemek için CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Çankaya'ya 1 milyon seçmenle yürümeye davet etti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 7 yılının dolduğunu belirten Sezer, anayasaya göre cumhurbaşkanını meclisin seçtiğini ve meclisin 5 yılını doldurmak üzere olduğunu kaydetti. Sezer, "2007 yılının Kasım ayında meclisin 5 yılı doluyor. Bu Nisan ayında ise Cumhurbaşkanımızın süresi doluyor. AK Parti kurulduğu gün halkın yüzde 50'sini temsil eden bir şekilde kuruldu. Yani AK Parti yüzde 34, CHP yüzde 19 aldı ve bu geçerli sayılan oyların yüzde 50'i. Geçersiz ve kullanılmayan oyları katarsak yüzde 40'ın altına düşüyor. Bu kadar düşük bir oyla kurulduğu gün oluşmuş meclisin ulusal birliğimizi, cumhuriyetimizin, cumhurun birliğinin temsil edildiği bir makam olan cumhurbaşkanını tek partinin milletvekilleri çoğunluğuyla dayatması ve seçmesi yasal olur. Ama etik ve doğru olmaz. Bir uzlaşıya ihtiyaç var. Bugünkü iktidar partisi uzlaşmadan yana değil. Bizim dönemimizde çoğunluk bizden yana olduğu dönemdi Bülent Ecevit'in öncülüğünde tüm partilerle görüşerek şimdiki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer seçiminde uzlaşı sağlamıştık." dedi.

Sine-i millet tartışmalarına değinen Sezer, CHP Lideri Baykal'ın 2002 seçimlerinden sonra Meclis dışında kalan Başbakan Erdoğan'ın Siirt'ten milletvekili seçilmesinin önüne açtığını ve aynı Baykal'ın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasının önüne geçmesi gerektiğini savundu. Sezer, "Sayın Baykal, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olup meydanın kendisine kalmasını istiyor. O zaman bizi karşısında bulur. Baykal nasıl Erdoğan'ı başbakan yaptıysa aynen onun Cumhurbaşkanı olmasını da engellemelidir. Bu nasıl oluyorsa, sine-i milletse, sine-i milletle, başka bir şeyse o. Kızılay'a 1 milyon kişi ile yürümekse o. Ben o zaman 500 bin kişi ile varım. Erdoğan adaylığını açıkladığı gün Baykal ile kol kola yürümeye hazırım. Bilmiyorum 500 bin kişi olur mu? Olacağına inanıyorum, çünkü kime soruyorsam Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasını istemiyor. Ben bu isteklere güveniyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious