Sezer, BTC açılışına davet edilmemiş

Sezer, BTC açılışına davet edilmemiş.10135
  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, partilerin kendilerini düşündüğü için Rahşan Ecevit’in girişimlerinin sonuçsuz kaldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakü-Tiflis-Ceyhan(BTC) boru hattının gurur duyulacak bir proje olduğunu ifade eden Sezer, açılışa davet edilmediklerini belirterek "Ama Cumhurbaşkanımız oradaydı, göğsümüzü kabarttı." diye konuştu.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, partisinin Eskişehir il başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Sezer, Erdoğan’ın basında yer alan en küçük bir eleştiride ’Ben basının niçin böyle söylediğini biliyorum. Onların talepleri vardı ama, biz yerine getirmedik. Bunları açıklayacağım’ türünden şantaj yaptığını belirtti. Bir başkabakana şantajcılığın yakışmayacağını kaydeden Sezer, "Hele hele birileri hükümetinden haksız taleplerde veya uygulamalarda bulunuyorsa bunları açıklamak, mahkemelere vermek yerine şantaj yolunu seçmek bir başbakana hiç yakışmaz. Öyleyse bu başbakan Türkiye’ye yakışmıyor. Başbakan bu şantajların arkasında neyin olduğunu kısa sürede belgeleriyle açıklamazsa müfteridir. " diye konuştu.Ekonominin 57. hükümetin bıraktığı sağlıklı altyapıyla sürdürüldüğünü savunan Sezer, "Bizden aldığınız olumlu yapı sizi bir yere kadar götürür. Üretime dayanmayan ekonomi sağlıklı bir şekilde varlığını sürdüremez. Hükümet ekonomide bizim bıraktığımız noktada kaldı ama işsizlik ve cari açık tüm zamanların rekorunu kırdı." dedi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattının gurur duyulacak önemli bir proje olduğuna işaret eden Sezer, açılış törenine çağrılmamalarının üzücü olduğunu söyledi. Sezer, "BTC hattı gerçekten çok önemli bir projeydi ve sonuçlandı. Dün, Ceyhan’dan ilk gemi petrolü aldı. Gurur duymamız gereken bir tablo. Bu proje tabi yıllardır bir çok hükümetin büyük katkılarıyla başarılmış bir projedir. Ama bu hükümet ne yazık ki katkısı olanları açılış törenine çağırmadı. En azından katkısı olanlar çağrılabilirdi. Ama, Cumhurbaşkanımız oradaydı ve göğsümüzü kabarttı." şeklinde konuştu.

’Rahşan Ecevit’in girişimleri neden destek bulmadı’ şeklinde bir soruyu yanıtlayan Sezer, şunları söyledi: "Ben daha önce solla, örneğin CHP’yle kavga etmeyeceğim demiştim. Çünkü halkımızın yararına olan konularda işbirliğinin, güçbirliğinin önünün açık kalması gerektiğini söylemiştim. Gelinen noktada uzlaşmaya duyulan ihtiyaç daha da arttı. Bana göre toplumda bir heyecan, bir uzlaşma talebi var ama, sayın Rahşan Ecevit’in girişimlerini detayı ile bilmiyorum. Çeşitli partilere, sivil toplum kuruluşlarına gitti. Bize de geldi. Bir uzlaşma olması gerektiğini anlattı. Bu, Rahşan Ecevit’in kendi özel girişimidir. Bazen karıştırılıyor. Zeki Sezer dururken neden Rahşan Ecevit gidiyor diye. Bizim adımıza gitmiyor. Süleyman Demirel de başka şekilde başkalarıyla görüşüyor. Ona neden kimse bir şey demiyor. Diğer yandan siyasi partiler öteden beri ülkenin sorunlarına odaklanmak yerine kendi kişisel durumlarını öncelikli sayma alışkanlıklarına devam ediyor. Bu girişimlerde de siyasi partilerin adım atmamış olmasını buna bağlayabiliriz. Toplumda uzlaşma yönünde büyük bir talep var. Birleşme değil ama uzlaşıya açık olma dönemidir. Biz bir uzlaşmadan yanayız, cepheleşme değil. Örneğin bir ittifak söz konusu olabilir. Talebimiz bu yönde. Olamıyorsa bazı partiler arasında seçim sonrası için ön koalisyon protokolü şeklinde bir uzlaşma çerçevesi çizilebilir. Böyle bir koalisyonda herhangi bir partinin başkanının başkanlığında uzlaşmak kolay gözükmüyor. O nedenle hem ittifak kuracak partilerin hem de halkın destekleyeceği bir isim üzerinde anlaşma sağlanmalı. Bu noktada da biz Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen üzerinde uzlaşılmasını destekliyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious