Sezer, DSP'nin refarandumda ne oy vereceğini açıkladı

Sezer, DSP'nin refarandumda ne oy vereceğini açıkladı.9630
  • Giriş : 19.10.2007 / 15:22:00

DSP Genel Başkanı Sezer 21 Ekim"de yapılacak referandumda parti olarak “hayır” oyu kullanacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

 Sezer, “Bu referandumun ciddiyetine inanmıyoruz. DSP"liler olarak bu yanlışlığa ve kaosa, bu karmaşaya ortak olmayacağız” dedi.

Sezer parti genel merkezinde 21 Ekim referandumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Referandumun ne için yapıldığı konusunda halkın yeteri kadar bilgilendirilmediğini ifade eden Sezer, her yanıyla sakatlanan ve bir hukuk skandalına dönüşen bu referanduma katılacak olan arkadaşlarımız 'hayır' oyu kullanacaklardır” dedi. Sezer, referanduma sunulan ilk yasa ile bu yasanın iki maddesinde değişiklik yapılmasının referandumun amacını ortadan kaldırdığını belirterek, Yüksek seçim Kurulu"nun aldığı referanduma devam kararının doğru olmadığını kaydetti. Referandumla ilgili oy verme sürecinin 11 Eylül"de başladığını hatırlatan Sezer şöyle konuştu:

“Oy verme işleminin başlamasından bir aydan fazla bir süre geçtikten sonra ise yasa değiştirilmiş ve böylece bugüne dek oylarını veren yurttaşlarımızın iradesine açıkca saygısızlık yapılmıştır. Değişiklik nedeniyle bu Pazar günü 11. değil 12. cumhurbaşkanının halk tarafından seçilip seçilmemesi oylanacaktır. 12. cumhurbaşkanının seçimi ise yıllar sonra yapılacaktır. Bu da çok karışık bir durumun çıkmasına neden olacaktır. Çünkü 5 yıl ve 7 yıl süreleri de daha şimdiden tartışmalı duruma gelmiştir. Bu referandumun ciddiyetine inanmıyoruz. Örgütlerimizle yapılan görüşmeler de bu doğrultudadır”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious