Sezer, Evren'e sert çıktı

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in açıklamalarına, "Sus be adam" diye tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sezer, DSP Bursa İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Evren'in açıklamalarını deerlendirirken, "Kenan Evren'i yerden yere vuranlar şimdi döndüler onu savunuyorlar" dedi. Evren'in ilk açıklamalarının ardından "ben öyle söylemedim" diyerek yan çizdiğini kaydeden Zeki Sezer, "Efendim, şimdi eyalet sistemi istememiş; bölge valiliği istemiş; bunun da gerekçesi bürokrasi imiş; işlerin yavaş ilerlemesi imiş. En iyimser bakışla söyleyeyim. Kafası karışık. Neyin, nereye gittiğinden haberi yok. Devrin geçmiş. Sus be adam. Seni Armutalan belde örgütümüze emanet ediyorum" diye konuştu.

Sezer, Türkiye'nin içten ve dıştan bir kuşatılmışlık yaşadığını belirtirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da bu manzara karşısında "vahim bir tutum izlemekle" eleştirdi. Sezer, "PKK ile mücadele konusunda, Kuzey Irak'ta bağımsız bir devlet oluşumu karşısında, Kerkük konusunda, Sayın Başbakan ne yapacağını bilemez durumdadır. O, Fikret Bilâ gibi yurtsever gazetecileri ihanetle suçlamakla meşgûl. O, derdini anlatan çiftçiyi, soru soran gazeteciyi azarlamayı çok iyi beceriyor. Ama ne yazık ki Barzani'nin tehditleri karşısında bile suspus. Başka ne diyeyim; yazıklar olsun" dedi.

Sezer, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi ile görüşme konusunda Başbakan ile Genelkurmay Başkanı arasındaki görüş ayrılığına değinirken de Başbakan Erdoğan'a, "Peki Ey Başbakan! Sen Kuzey Irak'taki Kürt yönetimiyle ilişkileri geliştirmek gibi çok önemli bir konuyu açıklamadan önce ilgili kişilerle, kurumlarla görüşüp, danıştın mı? Kendi hükümetinle görüştün mü?" diye seslendi.

Sezer, Başbakan'ın amacının bir yandan "Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yıpratmak", diğer yandan "mağduru oynayarak" Cumhurbaşkanı olmak ve partisini tekrar iktidara getirmek olduğunu söyledi ve "O bir kez olur. Bir kez yanılır bu millet" ifadesini kullandı.

Sezer, İstanbul'da küçük Dilara'nın rögar kapağının olmaması nedeniyle düşüp yaşamını kaybetmesi olayı nedeniyle "Halkın canı, malı Ali Dibo düzeninin insafına bırakılmış" dedi. Sezer, İski Genel Müdürü'nün görevden alınmasının yeterli olmayacağını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da görevdan alınması gerektiğini ifade etti.

DSP'NİN PARASI VAR ELE GEÇİRELİM DİYORLAR
Sezer, birilerinin "DSP iyi ve temiz bir parti, geçmişi temiz, örgütleri temiz. Önce şu DSP'yi ele geçirelim, Parası da var" diye düşündüklerini belirterek, "Öyle yağma yok. Demokratik Solculmar girdiği yoldan dönmez" dedi. Kendisi için de, "O Zeki Sezer de nazik, kibar adam. Biz ona yapacağımızı biliriz" diyenler olduğunu kaydeden Zeki Sezer, "Hiçbir Demokratik Solcu, bu arada Zeki Sezer, aldığı işi yarım bırakmadı. Bugüne kadar burçok önemli görev üstlendim. Bu görevlerden ancak bir üst görev için ayrıldım. Hiçbir işi yarım bırakmadım. Bunu da bırakmam" şeklinde konuştu.

Zeki Sezer, DSP'nin Ecevit'in partsi olduğunu, artık Ecevit olmadığı için DSP'nin de olmadığını söyleyenlerin de bulunduğunu belirterek, "Hakikaten DSP Ecevit'in partisi. Hala Ecevit'in partisi. Ama artık Ecevit yok değil. Fikirleriyle, ilkeleriyle, felsefesiyle bize açtığı yol var, hep var olacak. Atatürk'ün yolunda kararlılıkla yürürken Ecevit yolumuzu aydınlatmaya devam edecek. Öyleyse Ecevit var, DSP de var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious