Sezer, halkla ipleri koparıyor

Sezer, halkla ipleri koparıyor.8939
  • Giriş : 16.06.2007 / 09:24:00

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören Anayasa değişikliğini halkoylamasına götürme kararı alan Sezer, Köşk'te kalma süresini uzatırken halkın tercihini ileri tarihlere erteletti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören Anayasa değişikliğini referanduma götürme kararı verdi.
Sezer, Anayasa Değişikliği için Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açacağını açıkladı. Sezer'in, referandum kararı ile birlikte referandumun ne zaman yapılacağı tartışılmaya başlandı. Sezer'in Anayasa değişikliğini iptali için Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açıp açamayacağı da yeni bir Anayasal tartışmanın başlamasına neden oldu.

22 Temmuz'da halkın önüne iki sandık konulması Cumhurbaşkanı Sezer'in kararına bağlı. Yürürlükteki kanunlara göre referandumun 120 gün içinde yapılması gerekiyor. Referandum Kanunun'da yapılan değişiklik ise Yüksek seçim Kurulu'na referandumu 45 günden daha az sürede yapma konusunda yetki veriyor. Çankaya Köşkü'nde onay için bekleyen kanunu Sezer'in onaylaması halinde 22 Temmuz'de çifte sandık konulabilecek. Sezer'in, referandumun süresini 45 güne indiren kanunu veto etmesi halinde ise çifte sandık konulamayacak.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious