Sezer, İKÖ üyelerinden destek istedi

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Sezer, İKÖ üyesi ülkelerden Kıbrıs Türk halkına uygulanan izalasyon konusunda destek istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 22. toplantısına başkanlık eden Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer, konferansa üye ülkeleri Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonların kaldırılması konusunda destek vermeye çağırdı. İKÖ'nün Kıbrıs Türk halkına uygulanan yalıtım ve kısıtlamalara son verilmesi için güçlü çağrılarda bulunduğunu anlatan Sezer, İKÖ'nün bu konuda kararlı tutumunu ortaya koyduğunu ve üye ülkelerin bu karaları uygulama yönünde somut adımlar atmasını beklediklerin kaydetti. Konuşmasında Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere de değinen Sezer, Türkiye'nin bölgesinde ve Irak'ta kalıcı barış için destek vermeyi sürdüreceğini kaydetti.
Polat Renaissance Otel'de düzenlenen toplantı Kur'ânı Kerim okunmasıyla başladı. Toplantıya İKÖ'nün 22. toplantısına başkanlık eden Ahmet Nejdet Sezer, İslam ülkeleri arasında ticaretin geliştirilmesi için çalışmalar yapıldığını ve konuyla ilgili olarak Tercihli Ticaret Sistemi Anlaşması'nın imzalanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Tercihli Tarife Protokolü'nün de imzaya açıldığını anlatan Sezer, protokolü şu ana kadar yedi ülkenin imzaladığını bu anlaşmanın bir an önce yürürlüğe girebilmesi ve Tercihli Ticaret Sistemi'nin kurula bilmesi için üye ülkeleri protokolü imzalamaya davet etti. İKÖ üyesi ülkelerin dünya ekonomisindeki genişlemeden önemli ölçüde yararlandığırnnı kaydeden Sezer, İKÖ üyesi ülkelerin dünya ekonomisi içindeki payının 2001 yılında yüzde 4,6 iken 2004 yılında yüzde 5'i aştığını ve bu artışın önümüzdeki yıllarda daha da artacağının tahmil edildiğini kaydetti.


-SEZER KIBRIS KONUSUNA DİKKAT ÇEKTİ-


Cumhurbaşkanı Sezer'in konuşmasında dikkat çektiği noktalardan birisi de Kıbrıs konusu oldu. İKÖ'nün 2004 yılından bu yana Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonların kaldırılması yönünde güçlü çağrılarda bulunduğunu anlatan Sezer, son olarak Bakü'de gerçekleştirilen Dış İşleri Bakanları Toplantısı'nda örgütün bu konudaki karalı tutumunun bir kez daha ortaya konuyduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk halkı için üye ülkelerden destek beklediklerini anlatan Sezer, "İKÖ'nün uluslararası toplum önünde inandırcılığının ve saygınlığının daha da güçlendirilmesi bakımından üye devletlerin bu karaları uygulama yönünde somut adımlar atmalarını bekliyoruz. Barış ve uzlaşma yönündeki iradesini 2004 Nisan ayında ortaya koyan ve bu yaklaşımı BM Genel sekreteri Annan'ın 2004 tarihli raporunda kayda geçirilen Kıbrıs Türk halkının haksız yere cezalandırılmasına son verilmelidir. Kıbrıs Türkleri'nin dünyayla bütünleşmesi engellenmemeli, uluslararası haklılığı tartışma götürmeyen eşitlik mücadeleleri desteklenmelidir. Doğrudan ulaşım, ticaret, turizm ve kültür spor temasları başta olmak üzere her alanda ilişkiler geliştirilmelirdir." şeklinde konuştu.

-ORTADOĞUDAKİ GELİŞMELER-

Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere de değinen Sezer,Türkiye'nin bölgesinde ve Irak'ta yaşanan gelişmeleri takip ettiğini anlattı. Bölgede istakrarın sağlanması ve korunması çin çalışmalara destek vermeyi sürdüreceini kaydeden Sezer, "Komşunmuz Irak'ın istikrara kavuşmasının önünde en önemli engellerden birisi olan şiddet olaylarını önlenmesi amacıyla İKÖ'nün girişimiyle Mekke'de Iraklı şii ve sünni liderlerin biraraya gelerek şiddete son verilmesi çağrısında bulunan bildiri yayınlamalarını olumlu bir gelişme olarak not ettik. Bu toplantı ve toplantı sonrasında yapılan toplumsal barış çağrısının Irak'taki gruplar arasında da karşılık burlarak ülkedeki şiddet olaylarının önünün alınmasına katkı sağlayacağını ümit ediyoruz." dedi.

Kerkük'ün statüsüyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Sezer: "Kerkük'ün statüsünü belirlemek amacıyla 2007 yılı sonuda yapılması öngörülen referandumun Kerkük'e yapılan nüfus kaydırmaları nedeniyle tartışmalı olacağını ve sorunun daha da zorlaştıracağını düşünüyoruz. Kerkük'ün statüsünün zorlama bir referandum yerine tüm Iraklı grupların üzerinde uzlaşı sağlayacağını ve tarih baskısı altında olmayan bir formülle belirlenmesi gerektiğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Lübnan Sanayi Bakanı'nın öldürülmesiyle ilgili olarak da Sezer, Piyer Cemayel'in hazin bir saldırı sonucu hayatın kaybetmesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım görüşmelerinin sürdüğünü hatırlatan Sezer, Türkiye'nin İKÖ ülkesi ülkelerle olan ilişkilerin AB ile bütünleşme çabalarına da önemli bir boyut ve zenginlik kattığını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious