Sezer, kutlamaları kabul etti

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyetin kuruluşunun 83. yıldönümü dolayısıyla devlet protokolünün ve yabancı misyon şeflerinin kutlamalarını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Tören Salonu'nda gerçekleşen kutlamaları kabul törenine, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkamesi Başkanı Tülay Tuğcu, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri, Kuvvet Komutanları, milletvekilleri ve büroklar katıldı. Törende Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, SHP Genel Başkanı Murat Karalayçın da hazır bulundular. Törene 62 milletvekilinin katıldığı, bunların 29'unun AK Partili olduğu görüldü.

Tören için protokoldeki yerini alan ilk isim Başbakan Erdoğan oldu. Erdoğan'dan sonra Orgeneral Büyükanıt yerini aldı. Büyükanıt'ın yanlış yerde duracağını fark eden Başbakan Erdoğan, yanından geçmekte olan Büyükanıt'ı durdurarak protokoldeki yerini gösterdi. Bu arada Orgeneral Büyükanıt, eldivenini çıkartarak Başbakan'ın elini sıktı. Daha sonra Büyükanıt'ın Başbakan Erdoğan'a "Çok yorgun görünüyorsunuz" dediği görüldü. Başbakan Erdoğan ile Orgeneral Büyükanıt uzun süre ayakta sohbet etti. Bu sırada Orgeneral Büyükanıt'ın, sözleri anlaşılmasın diye zaman zaman eliyle ağzını gizlediği görüldü. İkili arasındaki sohbet bittikten sonra Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'yu yanına çağırarak bir şeyler anlattı.

Yüksek Yargı Organı Başkanları protokoldeki yerini almakta zorlandılar. Yerini alan Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu'nun, doğru yerde durduğundan emin olmadığını gören Başbakan Erdoğan, "Doğru doğru" diyerek Çörtoğlu'na yardımcı oldu. Protokoldeki yerini alan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'nun yanlış yere gittiğini görünce Tuğcu'yu durdurarak doğru yeri gösterdi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ise protokol üyeleriyle uzaktan selamlaşmakla yetindi.

Okunan İstiklal Marşı'nın ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sırayla, TBMM Başkanı Arınç, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Anamuhalefet lideri Baykal, yüksek yargı organı başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, Kuvvet komutanları, milletvekilleri, siyasi parti liderleri ve diğer devlet protokolünün kutlamalarını kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer, devlet protokülünün tebrikleri bitince bir süre dinlenmeyi tercih etti. Sezer, daha sonra yabancı misyon şeflerinin tebriklerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer'in yaklaşık bin 200 kişinin tebriğini kabul ettiği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious